Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... referitor la somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

referitor la somaj

Pot sa beneficiez de somaj daca contractul meu se termina de drept la termen? Am avut contract de munca pe perioada determinata si contractul meu se incheie acum la sfarsitul lunii mai. Angajatorul a spus ca nu poate sa il prelungeasca.
In general, se beneficiaza de somaj daca:
- c.i.m. a fost incetat din motive neimputabile salaiatului
- fostul salariat a realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.

Stagiul minim de cotizare poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.

Incetarea de drept a c.i.m. incheiat pe durata determintata la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat da posibilitatea fostului salariat sa beneficieze de indemnizatia de somaj, intrucat acesta este considerat motiv neimputabil salariatului.