Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificarea varstei de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificarea varstei de pensionare

In ce consta modificarea de joi pentru luarea in calcul a fractiilor lucrate in grupa de munca.Daca am lucrat in grupa I de munca 8ani si 9luni ;cele noua luni sunt luate in calcul sau numai pentru cei opt ani ae aplica 6 luni pentru un an.Multumesc !
aliniatul (2) din leg. 142/2016

2.O alta noutate adusa sistemului public de pensii
se refera la fractiunea de an de
stagiu de cotizare realizata in grupa I si/sau cond
itii speciale de munca pentru care
nu se acorda reducerea varstei standard de pensiona
re. Potrivit noii legi, aceasta
fractiune de an de stagiu poate fi cumulata cu peri
oadele de stagiu de cotizare
realizate in conditii deosebite de munca in vederea
reducerii varstei standard de
pensionare.
Cu alte cuvinte daca mai aveti cel putin 3 luni de grupa II, cele 9 luni de grupa I se adauga la cele 3 luni de gru0pa II si veti farce 12 luni de grupa II. Adica inca un an de grupa II care se va concretiza la reducerea varstei standard de pensionare.