avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende neridicate anii precedenti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende neridicate anii precedenti

Buna ziua,
O societate comerciala srl, realizeaza profit in fiecare an, inclusiv anul 2017.
In balanta 31.12.2012 in contul 457 a fost inregistrat conform procedurii legale, suma de 1000 lei.
In iulie 2013 am ridicat, conform procedurii legale, suma partiale de 200lei, deoarece nu am avut lichiditati.
De atunci nu am mai ridicat nici-un fel de sume din contul de dividende, chiar daca sau mai adaugat sume din anii urmatori ( 2013.......2017).
Va rog sa-mi spune-ti daca acum, pot ridica restul de dividende 800lei restante din anul 2012 ( mai vechi de 3 ani de la data platii partiale), sau se prescriu?
Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Mai 2017
zdanut, utilizator
Cel mai recent răspuns: zdanut , utilizator 11:18, 30 Mai 2017
Mai vechi de trei ani nu mai puteti ridica dividende. Raman la firma. In procesul verbal al adunarii generale de aprobare a bilantului pentru anul 2016, trebuie sa apara constatarea prescrierii drepturilor asociatului de a solicita plata drepturilor cuvenite pentru anul 2013 si de inregistrarea dividendelor prescrise la "alte venituri" in contabilitatea firmei.
Multumesc pentru raspuns, va rog, sa-mi dati si temeiul legal?
Daca se trec la alte venituri, se impoziteaza din nou ?
As dori daca este posibil parcursul inregistrarilor ( formule contabila ).
multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 24 Mai 2017
zdanut, utilizator
Revin la completare intrebare.
Multumesc pentru raspuns, va rog, sa-mi dati si temeiul legal?
Daca se trec la alte venituri, se impoziteaza din nou ?
As dori daca este posibil parcursul inregistrarilor ( formule contabila ).
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividende calin felicia calin felicia La 31.12.2011 am avut profit contabil de 10000 lei. La bilantul contabil la hotararea AGA nu am distribuit acest profit la dividende. Patronul vrea sa ia ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila plata dividende 2016 ComplexViva ComplexViva Am si eu o intrebare : pot distribui dividendele aferente anului precedent in anul 2016 , sa platesc impozitul de 5% in acest an si sa ridic dividendele in ... (vezi toată discuția)
Inregistrarile contabile sold 461-dividende ionela11 ionela11 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati intr-o problema...am sold la ct 461 la 31.12...sunt avansuri ridicate de asociat si nedecontate. Poate sa ia dividende in ... (vezi toată discuția)