Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Exista diferenta de bani intre gradul 3 si gradul 2 de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Exista diferenta de bani intre gradul 3 si gradul 2 de invaliditate ??

Sunt pensionata din 18.10.2011 pensie de inalidiliate gradul 3 de 439 lei pana in aprilie 05. 04. 2107 , In acest an 2017. 04. 05 mi s-a schimbat gradul de boala in gradul 2 accentuat., dupa aceasta schimbare eu am primit o pensie de 431 de lei. Deci in concluzie pensia s-a diminuat desi eu sunt intr-un grad de boala mai avansat fara drept de munca?? . Intrebarea mea este "
Incadrarea in acest grad 2 accentuat diminueaza pensia ?? sau o mareste putin.
Va multumesc frumos !
Admin, administrator
buna , pensia trebuia sa creasca normal , dar sunt sigur ca ati fost luata ca si caz nou ceea ce a dus la unele calcule si de aici vi sa diminuat, ceea ce nu este cazu , totul depinde de ani lucrati , varsta dumneavoastra la iesirea in invalidiate si daca ati primit din oficiu punctaj , normal era sa creasca , puteti merge si cere o audienta la casa de pensi si vedeti ce explicatie va ofera pentru acest caz
Buna seara, Intradevar am fost luat ca dosar nou (modificat)inregistrat la nr.22868 din 05.05.2017in baza legii nr.263/2010
Nascuta la03.03.1963 cu o pensie de 413 lei
Data inscrieri la pensie 09..10.209
Date care au condus la stabilirea drepturilor de pensie :
1. Varsta la data inscrierii la pensie ... 46 ani 7 luni 7 zile
2.Data emiterii deciziei medicale 06.04.2017
3. Cauza invaliditatii Art.68 Alin (1)Litera 9C)
4.Varsta la data deciziei medicale 54 ANI 1 LUN 3 ZILE
5. Stagiu de cotizare necesarieste 25.
6.Varsta standard de pensionare in sistem public 62 ani 5 luni
STAGIUL TOTAL DE COTIZARE REALIZAT 20 ANI SI O LUNA
Stagiul potential acordat 0 0 0
Puncte realizater 15.50895
Punctajul mrdiu anual 0.46878
-din care - aferent indicelui 0.00000
Valorea punctului de pensie este 917.50
buna , lipsa punctajului din oficiu face ca pensia sa scada, de acea va scazut
Buna sera , este normal sa nu imi de-a punctaj din oficiu ?? Va multumesc din suflet !
buna conform tabelului si faptului ca va considerat caz nou aveati nevoie de 25 de ani de munca sa primiti punctaj din oficiu pentru varsta de acuma