Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Exista diferenta de bani intre gradul 3 si gradul 2 de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Exista diferenta de bani intre gradul 3 si gradul 2 de invaliditate ??

Sunt pensionata din 18.10.2011 pensie de inalidiliate gradul 3 de 439 lei pana in aprilie 05. 04. 2107 , In acest an 2017. 04. 05 mi s-a schimbat gradul de boala in gradul 2 accentuat., dupa aceasta schimbare eu am primit o pensie de 431 de lei. Deci in concluzie pensia s-a diminuat desi eu sunt intr-un grad de boala mai avansat fara drept de munca?? . Intrebarea mea este "
Incadrarea in acest grad 2 accentuat diminueaza pensia ?? sau o mareste putin.
Va multumesc frumos !
Admin, administrator
Dupa legea 19/2000 pe care v-ati deschis drepturie stagiul complet de cotizare era 30 de ani.
Asadar:
16,55074:30=0,55169x917,5=507 lei pensie
De unde scoateti 550, nu stiu.
Potrivit legii 263/2010 stagiul complet a crescut la 33 de ani si 1 luna.
Martie 1963 August 2025 62/5 33/1

15,50895:33,08333(33 ani si 1 luna)=0,46878x917,5=431 lei pensie

Nemaifiind vorba despre o deschidere noua, nu mai indeplineati conditia de stagiu pentru acordarea stagiului potential.

Oricum, ambele valori sunt sub indemnizatia minima pentru pensionari.
In aceste conditii veti primi indemnizatia minima pentru pensionari de 520 de lei.
Buna sera , Va multumesc frumos de explicatie.. dar credeti ca as putea sa ma incdrez in :
Legea nr. 263/2015 ,, pentru ca nu este o deschidere noua ?? Este doar o recalculare ..))
De la gradul 3 la gradul .2 de invaliditate ....)))
Pentru ca in raspunsul anterior in Legea 19/200 vad ca imi diminueaza pensia. Credeti ca nu incalca drepturile omului ?

Singura intrebare este :
Pot sa primesc pensia marita ?? Sau diminuata ??
Noi prnsionari de invaliditate nu intram la oala cu toti pesionarii , stagii de cotizare .. nu poate fi integral pt. ca boala nu iti permite sa cotitezi 25 de ani . Cred ca boala nu alege stagii de cotizare nu ?? Cred ca alege omul ... Legea nu trebuie sa inalce dreptul la viata ccea ce mi cred ca mi s-a inclcat . ,,,. Va multumesc din suflet pentru toate rapunsurile date !

[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Singura intrebare este :
Pot sa primesc pensia marita ?? Sau diminuata ??
Noi prnsionari de invaliditate nu intram la oala cu toti pesionarii , stagii de cotizare .. nu poate fi integral pt. ca boala nu iti permite sa cotitezi 25 de ani . Cred ca boala nu alege stagii de cotizare nu ?? Cred ca alege omul ... Legea nu trebuie sa inalce dreptul la viata ccea ce mi cred ca mi s-a inclcat . ,,,. Va multumesc din suflet pentru toate rapunsurile date !
Cereti lamuriri de la un consultat CNPP.