avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul nu mi-a oferit bunurile mele pe perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul nu mi-a oferit bunurile mele pe perioada muncii

Am fost lucrator la o firma de bricolaj m-am fortat sa imi dau demisia in schimb salariul l-am primit mai aveam de luat bonurile si un bonus di luna curenta dar a zis ca e pe motiv de furt si asa am decis ca nu am nevoie de el .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:16, 26 Mai 2017
Neacordarea unor drepturi salariatilor de catre angajator poate face obiectul :
- unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul social
In sesizare veti specifica datele dvs de identitate , precum si neregulile savarsite de catre angajatorul dvs in legatura cu relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca . De exemplu, neplata salariului, neinregistrarea demisiei, neplata orelor suplimnetare, neacordarea reapausului saptamanal etc.

ITM-ul va constata incalcarea legislatiei muncii si va putea sanctiona - indirect - cu avertisment sau cu amenda pe angajator, dar nu-l poate obliga pe angajator sa va plateasca salariile restante.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

- unei actiuni in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.
Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.

- unei proceduri de mediere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu mi-am primit salarile IulianDan IulianDan Buna ziua,am lucrat la o firma de paza trei luni,iar din cauza ca nu am primit salarile mi-am dat demisia,asta sa intamplat acum doi ani nu mi-am primit ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neplatit craciunmymy craciunmymy Buna ziua!.mi.am dat demisia acum 3 luni de la fostul loc de munca si ma tot amana cu perioada in care trebuie sa imi plateasca concediul de odihna.mai am ... (vezi toată discuția)