Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare Apartament - Legea 70/2015
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare Apartament - Legea 70/2015

Salutare tuturor.
Intentionez sa cumpar un apartament. O parte din bani ii am deja in cont, o parte ii am in cash. Referitor la legea 70/2015 privind plafornarea tranzactiilor cu cash (potrivit legii, efectuate ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra unor bunuri sau drepturi, a prestării de servicii, precum și cele reprezentând acordarea/restituirea de împrumuturi, se pot efectua în limita unui plafon zilnic de 50.000 lei/tranzacție) am o nelamurire.

Pot sa transfer suma din contul meu in contul vanzatorului si diferenta sa o depun direct in contul acestuia? Sau trebuie sa pun toti banii in contul meu apoi sa-i transfer catre vanzator?

Agentul imobiliar mi-a zis ca este in regula sa depun direct in contul vanzatorului diferenta.

Multumesc.
Eu nu cred ca e tocmai ok, consider ca e incasare operatiunea de depunere de numerar in contul vanzatorului. Prin urmare, ar insemna sa achitati cash mai mult de 50000.