Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ca parinte custode sunt obligata sa anunt parintele ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ca parinte custode sunt obligata sa anunt parintele separat daca las copilul in grija mamei?

Buna ziua.

Sunt parinte custode iar tatal separat locuieste in alt oras.
Avem un accord parental extrem de bine pus la punct si asupra caruia am agrea de comun accord sa il respectam.

Am primit de la fostul sot solicitarea urmatoare si nu stiu care sunt limitele in care eu trebuie sa ii raportez plecarile mele, ca de exemplu examene in afara localitatii de resedinta care se intind pe un weekend in care copilul este ingrijit de catre mama mea la domiciliul meu. Va rog sa ma lamuriti. Ma simt inconfortabil sa-i raportez lui fiecare deplasare.Mentioneza ca mama are referinte positive si nu se poate lega de un statut negative al acesteia, altul decat frustrarile sale personale.
"cand copilul nu este cu tine eu trebuie sa fiu informat despre situatia aceasta. Trebuie ca si eu sa fiu de acord cu persoanele alaturi de care isi petrece timpul si educatiile scolara, morala, psihica si sufleteasca pe care le primeste.

Eu sunt o persoana deschisa multiplelor solutii. Totusi sunt anumite persoane care pot avea influente negative asupra lui Filip, alaturi de care doresc ca el sa petreaca timp foarte limitat sau sa nu petreaca deloc.

De aceea te rog ca pe viitor sa ma anunti din timp legat de vointa ta de a sta departe de copil cu scopul de a iti rezolva problemele personale sau cu alte scopuri. Te rog ca pentru perioadele in care nu te ocupi sau nu esti alaturi tu de copil sa ma anunti atat perioada cat si solutiile viabile pe care le-ai gasit pentru el pentru a iti rezolva problemele. In concordanta cu cele exprimate anterior, solutiile pe care tu le indici trebuie sa tina cont si de vointele mele de dezvoltare armonioasa a copilului nostru si sa fim amandoi de acord asupra acestora."
Michaela2014, utilizator
Il notificati si ii spuneti ca solutiile de la domiciliul dv. sunt gasite de dv. si cele de la domiciliul lui de el. Fiecare parinte este obligat sa gaseasca solutii pe timp cat copilul sta la el. Atata timp cat nu este vorba despre exercitarea drepturilor parintesti pentru care legea prevede acordul ambilor, nu putem sa cerem acordul la fiecare haina noua cumparata, bomboana inainte de masa sau altele asemenea.
In plus, ii puteti oferi sansa ca el sa fie cel care are grija de copil in timpul cat sunteti plecata.
Ar fi normal sa il informati ca in perioada x-y copilul va ramane in ingrijirea bunicii materne si ca este invitat sa il preia daca doreste. Dar astea se stabilesc in functie de istoricul relatiei.
AVLIL a scris:

Il notificati si ii spuneti ca solutiile de la domiciliul dv. sunt gasite de dv. si cele de la domiciliul lui de el. Fiecare parinte este obligat sa gaseasca solutii pe timp cat copilul sta la el. Atata timp cat nu este vorba despre exercitarea drepturilor parintesti pentru care legea prevede acordul ambilor, nu putem sa cerem acordul la fiecare haina noua cumparata, bomboana inainte de masa sau altele asemenea.
In plus, ii puteti oferi sansa ca el sa fie cel care are grija de copil in timpul cat sunteti plecata.
Ar fi normal sa il informati ca in perioada x-y copilul va ramane in ingrijirea bunicii materne si ca este invitat sa il preia daca doreste. Dar astea se stabilesc in functie de istoricul relatiei.

Am o intrebare pe subiect.

Am anuntat tatal din timp ca voi fi plecata in perioada verii, o sapt in iulie si o saptamana in august.
L-am intrebat daca-l poate lua el pe cel mic, nu poate.
L-am anuntat ca-l voi lasa in grija bonei si a sotului ei (care stau cu cel mic de la 7 luni de viata).
Ma anunta in scris ca nu e de acord cu decizia mea de a-l lasa acolo, dar nici nu-l poate lua la el si sa gasesc alta solutie.
Cam asta se intampla si cand e vorba de wkd-urile cand e la mine, daca il las in grija cuiva.

Acuma, raspunsul lui la orice este: "ti-ai asumat raspunderea cresterii lui...bla bla". Stllul este fix la fel cu cel al fostului sot al Michaelei.

Ce se poate intampla in cazul in care eu las totusi copilul in grija bonei? (cand tatal nu e ede acord).
Solutiile de ingrijire cat timp copilul locuieste la dv. sunt ale dv. Nu cunosc detalii, ar trebui terminat ciclul asta vicios. Contraziceri de dragul contrazicerii poate face oricine. Asta e solutia mea, iti place, bine, nu, fa tu ceva. Nu, eu nu pot gasi solutii alternative unei situatii care imi convine.
Poate lua de lasolutii legale la solutii care sa presupuna sacrificarea propriului timp personal. E treaba lui.
AVLIL a scris:

Poate lua de la solutii legale

Exact asta intreb de fapt.
Poate solicita (si castiga) schimbarea domiciliului copilului la el (in alt oras decat cel in care stam eu si copilul) pe astfel de motive? Cum ca el nu e de acord in grija cui il las? Sau cat de des?

Presupun ca-s numai sicane, insa sunt de ajuns cat sa-mi strice zen-ul, asta e ideea.:(
Hai să fim serioşi! Părintelşe nerezident nu este poşiţistul de serviciu din arest, căruia să-i cerem voie să ieşim din celulă! Aşa cum în timpul cât copilul stă la el în vacanţe, în weekenduri, respectivul poate lăsa copilul cu mama, mătuşa, vecina, bona, concubina, etc., fără ca celălalt să aibă un drept de veto, aşa nici nerezidenţii nu au dreptul să stabilească cu cine să rămână minorul; alta e situaţia dacă copilul ar fi lăsat nesupravegheat sau în compania unor consumatori de droguri sau pedofili.