Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Protectia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Protectia copilului

Buna ziua
Am un nepot in varsta de 14 ani care sta cu tatal,in urma divortului el hotarand sa creasca baiatul iar sotia fata.Azi l-a dat afara din casa si i-a zis sa se duca unde vrea ca pe el nu-l mai intereseaza.
Mama nu vrea sa-l primeasca,spunand ca nu are unde sa-l tina si sa se descurce.
Acum el a venit la mine.
Problema este ce fac cu copilul si unde pot reclama parintii?
La mine poate sta o perioada dar nu pot raspunde de el,eu in 10 zile plec.
Sa sun la politie,la protectia copilului?
Da, anuntati si politia si protectia copilului ( DGASPC).
Initial ,avand in vedere atasamentul si increderea baiatului de a se "refugia"la dv,ar trebuie sa comportati o discutie cu tatal pentru a clarifica motivele care au determinat masura alungari copilului
Daca interventia dv nu se finalizeaza prin revenirea la sentimente parintesti si atitudine responsabila ,sesizati oficial autoritatea de protectie a copilului
Tatal este recasatorit,a zis ca nu-l mai intereseaza copilul,sa plece la maica-sa.Mama e
ste recasatorita si creste fetita si a zis ca nu o intereseaza sa se ocupe tatal de baiat.
Fiind matusa l-am primit si normal ca il tin la mine si am grija de el,dar nu il pot tine permanent si nici nu pot raspunde de el pentru ca in urma divortului a fost incredintat ambilor parinti.
Sincer nu stiu cum poate un parinte sa-si lase copilul asa,eu am si copil si cresc si animale si nu as putea lasa in voia sortii nici copilul nici un animal.
Ati fi dispusa sa ingrijiti acest copil sau l-ati lasa la un camin de stat ?
Anuntati politia, ambii parinti pot fi acuzati de abandon, alungarea si lasarea fara ajutor constituie fapta penala.
La cererea autoritatii responsabila cu protectia copilului, instanta ii poate decade din drepturile parintesti, puteti lua copilul in plasament si ambii parinti vor fi obligati sa va platesca 1/6 din venitul net.
Poate e o ratacire a parintilor ( ca sa fim blanzi si sa nu-i caracterizam) si va fi reintegrat in familie de dgaspc.

gi-jane2, moderator