avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Protectia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Protectia copilului

Buna ziua
Am un nepot in varsta de 14 ani care sta cu tatal,in urma divortului el hotarand sa creasca baiatul iar sotia fata.Azi l-a dat afara din casa si i-a zis sa se duca unde vrea ca pe el nu-l mai intereseaza.
Mama nu vrea sa-l primeasca,spunand ca nu are unde sa-l tina si sa se descurce.
Acum el a venit la mine.
Problema este ce fac cu copilul si unde pot reclama parintii?
La mine poate sta o perioada dar nu pot raspunde de el,eu in 10 zile plec.
Sa sun la politie,la protectia copilului?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:29, 13 Iunie 2014
Da, anuntati si politia si protectia copilului ( DGASPC).
Initial ,avand in vedere atasamentul si increderea baiatului de a se "refugia"la dv,ar trebuie sa comportati o discutie cu tatal pentru a clarifica motivele care au determinat masura alungari copilului
Daca interventia dv nu se finalizeaza prin revenirea la sentimente parintesti si atitudine responsabila ,sesizati oficial autoritatea de protectie a copilului
Tatal este recasatorit,a zis ca nu-l mai intereseaza copilul,sa plece la maica-sa.Mama e
ste recasatorita si creste fetita si a zis ca nu o intereseaza sa se ocupe tatal de baiat.
Fiind matusa l-am primit si normal ca il tin la mine si am grija de el,dar nu il pot tine permanent si nici nu pot raspunde de el pentru ca in urma divortului a fost incredintat ambilor parinti.
Sincer nu stiu cum poate un parinte sa-si lase copilul asa,eu am si copil si cresc si animale si nu as putea lasa in voia sortii nici copilul nici un animal.
Ati fi dispusa sa ingrijiti acest copil sau l-ati lasa la un camin de stat ?
Anuntati politia, ambii parinti pot fi acuzati de abandon, alungarea si lasarea fara ajutor constituie fapta penala.
La cererea autoritatii responsabila cu protectia copilului, instanta ii poate decade din drepturile parintesti, puteti lua copilul in plasament si ambii parinti vor fi obligati sa va platesca 1/6 din venitul net.
Poate e o ratacire a parintilor ( ca sa fim blanzi si sa nu-i caracterizam) si va fi reintegrat in familie de dgaspc.


Ultima modificare: Vineri, 13 Iunie 2014
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce pot sa fac? - probleme cu programul de vizita Betty88 Betty88 Buna ziua, Sunt divortata si am 2 copil de 6 ani si de 3ani. La divort nu a fost hotarat un program de vizita ptr tata. Cuncubinajul meu a invitat sa vina sa ... (vezi toată discuția)
Cum sami iau copilul inapoi elisabeta adriana elisabeta adriana fiind in divort cu sotul meu, acesta a incredintat copilul la o familie. la tribunal neam impacat-dar el este aresatat- si eu vreau copilul inapoi.stiti daca ... (vezi toată discuția)
Divort cu 1 copil minor si partaj gigi94 gigi94 buna ziua. va explic pe scurt situatia mea: acum cateva zile sotia cu care sunt casatorit de 16 ani imi spune cand eram la un restaurant ca a fasit pe ... (vezi toată discuția)