Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum sami iau copilul inapoi
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum sami iau copilul inapoi

fiind in divort cu sotul meu, acesta a incredintat copilul la o familie. la tribunal neam impacat-dar el este aresatat- si eu vreau copilul inapoi.stiti daca ar putea fi probleme. va multumesc
Nu sunteti prea clara in exprimare. Un copil nu se incredinteaza de unul din soti cuiva ci de instanta unuia dintre soti, in cazul divortului. Daca totusi, dupa divort , copilul era incredintat de instanta tatalui si acesta ar fi fost arestat, atunci puteati cere reincredintarea minorului, fie si numai pe acest temei.
Daca insa, copilul nu a fost incredintat nimanui, actiunea de divort finalizindu-se cu o impacare in instanta asa cum spuneti, atunci copilul este de drept in incredintarea ambilor parinti, iar daca tatal este in inchisoare si dvs. nu sunteti decazuta din drepturile parintesti, este absolut normal sa va luati copilul, acesta nefiind legal incredintat altcuiva.
ContSters36411, utilizator
Eu inteleg faptul ca partile s-au impacat in cadrul actiunii de divort astfel ca nu a mai avut loc desfacerea casatoriei. Tatal a fost arestat intre timp iar anterior l-a lasat pe copil unei alte familii. Cum? In ce baza?
Exista o hotarare de plasament de urgenta al copilului?
Exista o hotarare prin care ambii parinti sau numai dv. ati fost decazuta din drepturile parintesti? ;)
.CUM SA-MI IAU COPILUL INAPOIva rog sa ma scuzati ca nu am fost prea clara. in 1998 in urma unui viol am ramas impreuna cu actualul meu sot. dupa 4 luni el a fost arestat pentru 10 ani, eu fiind insarcinata in 2 luni mam casatorit cu acesta in penitenciar pentru a da un nume de familie la copil.aveam doar 20 de ani si un copil de 9 luni cand sa prapadit mama . dupa 2 ani sa prapadit si tata.am ramas singura fara nici un ajutor. atunci am hotarat sa plec in lume sai pot oferi o viata linistita baiatului meu. lam lasat la o sora la care ii trimetiam bani regular-eram si sant in italia-veneam des in tara sami vad baiatul si totul era perfect. in sfarsit nu mai ceream de pomana prin cimitir.pe sotul meu lam lasat pentru ca nu stiam care este locul lui.am bagat divort cu speranta de ami putea lua si copilul in italia deoarece aveam o munca si o situatie buna.in 2006 sotul meu a iesit din inchisoare si a luat copilul de la sora mea.....pentru ca e fiul lui...La inceputul anului 2007 a fost arestat din nou si in loc sa ma cheme pe mine sa iau copilul la dat la o prietena.... nu stiu cum au facut mai ales ca doamna respectiva unde sta fiul meu a fost arestata si are probleme cu legea. sotul meu mia cerut sa ma impac cu el ca imi va da baiatul. am facuto si pe asta, dar cand a venit timpul sa merg sa iau baiatul mia cerut bani. vreau sa mentionez ca eu am trait cu aceasta persoana timp de 4 luni in urma unui viol...eu aici miam facut o familie, am un alt baietel si o fetita si nu stiu cum si ce sa fac sal aduc si pe cel mare. imi dau seama ca e o situatie complicata dar eu sunt disperata. daca cineva imi poate da vreun sfat va multumesc din suflet. adriana.
trebuie sa dati divort, sa cereti incredintarea copilului. daca locuiti in strainatate, faceti procura unui avocat sa va reprezinte.
sper ca nu v-ati casatorit din nou, nedivortata fiind. copiii pe care i-ati nascut ulterior sunt recunoscuti de tatal lor?
Pentru ca este un caz complex, va recomand calduros sa angajati un avocat care in functie de toate imprejurarile cauzei, va sti cum sa va apere mai bine. Ati divortat pana la urma de tatal copilului, pentru ca nu prea am inteles. Am inteles insa ca, acum aveti o alta familie si copii. Deci erati divortata, nu? Altfel sunteti bigama. Sau aveti o relatie de concubinaj in urma careia au rezultat ceilalti copii?
Daca nu ati divortat de tatal copilului, introduceti actiune de divort si incredintare minor.
Trebuie sa faceti adrese la Protectia copilului, la Politie.
Daca ati divortat, introduceti actiune in instanta pentru incredintarea minorului, ancheta sociala prin comisie rogatorie in Italia la domiciliul dv., dovediti cu inscrisuri situatia tatalui copilului - arestat -, a persoanei la care acesta a lasat copilul - arestata - etc. Sunt multe de facut...Angajati avocat! ;)
Corina Capotã, Avocat