avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Geam baie vecin
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Geam baie vecin

Buna ziua.
Am cumparat o casa acum un an. Vecinul avea casa aproape lipita de a mea, el având un geam la baie care dădea fix in curtea mea. Acum eu am mai construit o mansarda si din pacate a trebuit sa-i acopăr geamul in proporție de 95%, nu aveam cum sa fac altfel.
Bineînțeles ca s-a supărat si mi-a spus ca el are o înțelegere notariala cu vechiul proprietar pentru acest geam (eu nu am vazut acel act).
Ce pot face in acest caz?
Cel mai recent răspuns: ContSters429609 , utilizator 10:12, 6 Iunie 2017
Buna ziua,
Va poate, cel mult, da in judecata.
Cand ati construit etajul ati avut aprobarea vecinului?
Daca da atunci asta este daca nu e bai.
Va trebui sa-i asigurati aerisirea baii.
"a trebuit sa-i acopăr geamul in proporție de 95%, nu aveam cum sa fac altfel. "

I-ati luat doar lumina sau /si aerisirea, fiindca geamul de la baie se face pt aerisire nu pt vedere. Daca vecinul poate aerisi nu e nicio problema ca nu mai are vedere spre curtea dvs.
Ultima modificare: Luni, 5 Iunie 2017
ContSters429609, utilizator
Știind ca este un vecin mai dificil, normal ca l-am anunțat ca vreau sa fac mansardare si a fost de acord.
Nu sunt de rea voința si chiar am vrut sa-i las geamul de la baie,dar constructorul nu avea cum sa-mi faca acoperișul altfel. I-am si sugerat ca poate sa-si înalte el putin geamul mai sus.
Chiar daca ar fi, ințelegerea a facut-o cu vechiul proprietar, nu cu mine, regula :noi proprietari noi înțelegeri nu?
Pot găsi un model pe site de înțelegere notariala sa vad si eu ce conține acest document
Intr-adevăr I-am luat lumina nu si aerisirea, el poate aerisi daca isi lasa geamul rabatat.
Multumesc frumos
Atunci nu-i nicio problema, nu i-ati incalcat niciun drept.El era in ilegalitate avand vedere inspre curtea dvs. Model de intelegere notariala nu gasiti, nu exista un astfel de act.Probabil e vorba de un acord scris intre fostul proprietar si vecin autentificata la notar.
Ultima modificare: Marți, 6 Iunie 2017
ContSters429609, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legal geamul mat spre curtea vecinului? stefan19. stefan19. salut! urmează să-mi construiesc o casă care va fii amplasată la 1.20m de curtea vecinului. Spre curtea lui vor fii două geamuri ( geamul de la casa ... (vezi toată discuția)
Constructie in curtea vecinilor pe gardul meu maitzen maitzen Buna ziua, am cumparat recent o casa in localitatea Oradea, cand am cumparat casa, vecinii de langa aveau deja construita o anexa la casa in care si-au ... (vezi toată discuția)