Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Cum poate sa se intoarca in romania daca.......
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Cum poate sa se intoarca in romania daca.......

O femeie de cetatenie romana traieste in concubinaj cu un barbat italian timp de 10 ani, locuind in casa acestuia.Din relatia lor rezulta un copil nascut in Italia.Din cauza comportamentului barbatului,femeia se muta cu chirie in alta localitate impreuna cu copilul.Timp de 2 ani,barbatul nu sa interesat de soarta copilului si nici de intretinerea lui. Ramasa fara servici,femeia ajunsa la disperare vrea sa se intoarca in Romania cu copilul dar nu poate deoarece barbatul italian nu vrea sa semneze pentru copil.In Italia, femeia nu mai poate sa-si asigure intretinerea .Cum poate sa se intoarca la casa ei in Romania cat mai repede?
Ar trebui sa ia legatura cu ambasada/ consulatul Romaniei in Italia si sa solicite ajutorul unui avocat roman care pledeaza in Italia.
Gasiti avocat aici: [ link extern ]
Adresa ambasada aici:
Cancelaria
Adresa: Via Nicolo Tartaglia 36, 00197 ROMA
Telefon: (+39) 06.808.45.29; 06.807.88.07
La acest număr de telefon NU se furnizează informații consulare
Fax: (+39) 06.808.49.95
E-mail: roma@mae.ro
Adresă de e-mail utilizată de Ambasadă NUMAI pentru legătura cu autoritățile locale din țara de reședință. La această adresă de e-mail NU se furnizează informații consulare.
Secţia Consulară
Adresă: Viale Libano,nr. 40, C.A.P. 00144 Roma, Cartier EUR => Harta
Telefoane informații consulare pentru cetățeni români:
(0039) 06 835 233 58; (0039) 06 835 233 56;
(0039) 06 835 233 52; (0039) 06 835 233 44.
Telefon de urgență: 0039 345.147.39.35
Exclusiv pentru cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă (accidente cu victime, decese, calamităţi şi alte situaţii de pericol sau cu caracter extraordinar). La acest număr de telefon NU se furnizează informații consulare.
In speta enuntata anterior poate sa se intoarca in tara daca obtine ordonanta prezidentiala ?