Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident usor drum privat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident usor drum privat

Buna ziua
Am o intrebare legata de un accident facut pe un drum privat. Am iesit din parcare si din cauza unei masini parcate aveam vizibilitate redusa, asa ca a trebuit sa intru mai mult in strada moment in care am lovit, din neatentie, o masina parcata (pe strada respectiva teoretic nu e voie sa parchezi).
1)In conditiile in care drumu e privat, pe RCA-ul meu poate fi reparata masina celuilalt?
2)Daca masina era parcata intr-un loc nepermis ce se intampla?Pot cere sa imi repare si el masina pe RCA-ul lui? Teoretic e si vina lui...

Va multumesc
Intocmiti intelegerea amiabila si mergeti la asigurator.
Asta la punctul 1,deci ii clar. dar la pctul 2?
Merci
-faceti constatarea amiabila si mergeti la asigurator
-inspectorul de daune este cel care va stabili daca este culpa comuna sau doar a dv
-in situatia in care este culpa comuna, asiguratorul despagubeste dauna 50%. dif de 50% o suporta fiecare pagubit in parte pt masina personala
Sa inteleg ca daca e vina comuna, asiguratorul meu imi va plati si mie 50%?sau trebuie mers si la asiguratorul lui? nu mi-e clar cine stabileste vina, nu ar trebui in cazul asta mers la politie(Dar au trecut mai mult de 24h)?
daca se va stabili ca este culpa comuna, va trebui sa mergeti si la asiguratorul celuilalt sofer sa va deschideti dosar de dauna pt dv