avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ordinul prefectului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ordinul prefectului

Buna ziua.
Am o intrebare referitoare la "Ordinul prefectului".
Din cate am inteles acesta dovedeste si atribuie unei persoane (din punct de vedere legal) titlul de proprietate.

S-a completat cererea tip de catre persoana care locuieste in imobil, s-a trimis cererea catre primarie, primaria a verificat cele mentionate in cerere si a intocmit documentul, primaria a trimis catre prefectura judetului din care face parte imobilul documentul pentru a obtine semnatura prefecturii.

Cele spuse mai sus s-au facut de acum 2 luni de zile

Cat poate sa mai dureze obtinerea acestui act semnat de la prefectura?

Care este termenul legal de raspuns (semnare a documentului) din partea prefecturii?

Ultima modificare: Miercuri, 7 Iunie 2017
CatalinSA, utilizator

Alte discuții în legătură

Refuzul (tacit) al primariei/prefecturii de a raspunde in scris la o cerere Kasi Kasi Buna ziua, ma confrut cu o situatie destul de frustranta si as aprecia ajutorul unor persoane mai pregatite dpdv legal decat mine. Orice sfat este bine ... (vezi toată discuția)
Obtinere titlu de proprietate. Mariana Ion Mariana Ion In anul 1979 mama mea a cumparat in orasul Gaesti, Jud.Dambovita o locuinta cu 1400 m.p.teren aferent curte si gradina intravilan imprejmuit. In baza legii de ... (vezi toată discuția)
Probleme teren arabil luputinel luputinel Dupa ce am trimis adeverintele+cerere de eliberare titlu de proprietate La primatie am primit dupa 3 luni copie dupa titlul de proprietate +un document ce ... (vezi toată discuția)