Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ordinul prefectului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ordinul prefectului

Buna ziua.
Am o intrebare referitoare la "Ordinul prefectului".
Din cate am inteles acesta dovedeste si atribuie unei persoane (din punct de vedere legal) titlul de proprietate.

S-a completat cererea tip de catre persoana care locuieste in imobil, s-a trimis cererea catre primarie, primaria a verificat cele mentionate in cerere si a intocmit documentul, primaria a trimis catre prefectura judetului din care face parte imobilul documentul pentru a obtine semnatura prefecturii.

Cele spuse mai sus s-au facut de acum 2 luni de zile

Cat poate sa mai dureze obtinerea acestui act semnat de la prefectura?

Care este termenul legal de raspuns (semnare a documentului) din partea prefecturii?

CatalinSA, utilizator