avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Refuzul (tacit) al Primariei/Prefecturii de a raspunde ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Refuzul (tacit) al Primariei/Prefecturii de a raspunde in scris la o cerere

Buna ziua,

ma confrut cu o situatie destul de frustranta si as aprecia ajutorul unor persoane mai pregatite dpdv legal decat mine. Orice sfat este bine venit. Povestea suna in felul urmator si am sa o impart in 2 cazuri A si B pentru ca am 2 intrebari.

Cazul A.

In urma cu 2-3 luni am trimis e-mail catre Primaria unei comune, in care solicitam clarificarea unei situatii legate de mostenirea unor terenuri ptr care nu a fost inca emis titlul de proprietate. Practic am solicitat sa mi se explice situatia actuala a terenurilor precum si statusul actual al titlului de prioprietate si ce pasi trebuie sa urmez pentru a putea intra in posesia lui. Avand in vedere ca e-mailul meu a fost complet ignorat, dupa aprox o saptamana am decis sa trimit o scrisoare, ptr care am si primit confirmare de primire semnata de d-na secretara a primariei in cauza. Dupa 2 saptamani de liniste totala am sunat la primarie unde d-na secretara mi-a spus ca ea nu a primit nicio scrisoare, si nici e-mail si m-a rugat sa revin peste cateva zile cu un telefon ca sa aiba timp sa se intereseze despre cazul meu. A doua zi cand am vb cu dansa a incercat sa imi explice ceva foarte vag la telefon insa eu am rugat-o sa imi ofere toate informatiile in scris, lucru pe care l-a incuviintat, spuand ca o sa imi trimita raspuns in scris, raspuns care binenteles nu a venit. Dupa inca o saptamana am revenit cu un telefon si mi-a spus ca nu a avut timp sa imi scrie dar sa mai astept...

Deranjat de atitudinea de indiferenta, am verificat semnatura de pe declaratia de venit a doameni secretare si coincide cu semnatura de pe confirmarea de primire a scrisorii. Asta imi dovedeste faptul ca scrisoarea a ajuns intradevar la destinatie insa nu exista bunavointa de a primi un raspuns...

Vazand ca din nou nu primesc informatiile solicitate, am scris un nou email pe care l-am trimis de data aceasta pe adresa primarului cu cc la doamna secretara, e-mail in care i-am explicat domnului primar situatia mea, si cererea pe care am adresat-o initial precum si faptul ca a trecut mult timp si cererea mea a ramas inca nesolutionata...

Binenteles, niciun raspuns.... astfel ca am scris o noua scrisoare catre prefectura judetului din care face parte comuna, scrisoare adresata domnului prefect, in care, de asemenea i-am explicat situatia mea si faptul ca ma lovesc de refuzul tacit al primariei de a imi adresa un raspuns oficial cererii mele. Dupa o saptamana ajunge confirmarea de primire... trec apoi 3 saptamani fara raspuns nici de la Prefectura. Suparat si iritat de aceasta problema apelez prefectura si dupa 2 zile de incercari continue (peste 20 de incercari pe zi,in diferite momente ale zilei - deja ajunsesem sa ma imprietenesc cu tanti care facea legatura) reusesc insfarsit sa dau de doamna care se 'ocupa' de cererea mea ...care ma pune sa ii explic problema si dupa ce ii povestesc tot ma intreaba franc... "si noi ce sa facem?" ….. Serios? Voiam sa ii spui ca mi-ar pleacea sa isi faca traba dar m-am abtinut… in fine…
I-am spus ca as dori ca prefectura sa faca un follow-up la primarie si sa solicite primariei sa ofere un raspuns oficial in scris catre mine, ca sa nu ma mai simt ignorat si ca arunc cu banii degeaba in Posta Romana… Doamna secretara mi-a raspuns atunci ca ei nu sunt sefii lor si ca mai repede fac o plangere penala…apoi a zis ca este foarte aglomerata si ca sa mai astept ca o sa imi raspunda….

Iata insa ca ne aflam in 2016 si inteleg ca au fost sarbatori si nu s-a lucrat o perioada, dar sunt convins ca nu voi mai primi niciun raspuns nici de la primarie, nici de la prefectura…daca nu a venit pana acum…

Intrebarea mea este ... in acest caz se aplica LEGEA nr.544 din 12 octombrie 2001 privind liberul acces la informaţiile de interes public ? Daca da, in aces caz nici primaria nici prefectura nu au procedat corespunzator deoarece nu am primit nici un fel de raspuns in termen de 10 zile asa cum prevede aceasta lege….
Ce as mai putea face pentru a ii determina pana la urma pe acesti functionari sa isi faca treaba si sa imi raspuna in scris la ceea ce am solicitat?

--------------
Cazul B
Terenurile in cauza se afla pe teritoriul a 2 primarii diferite... astfel ca atunci cand am trimis scrisoarea de clarificare catre prima primarie, am trimis si catre a 2-a primarie. Aici, la fel, nu am primit raspuns ( in ciuda confirmarii de primire) insa in urma unor discutii telefonice cu doamna secretara am primit in cele din urma raspuns pe e-mail ca imi vor trimite titlul de proprietate prin posta si sa le dau adresa. Apoi am primit un alt e-mail care spune asa "V-am trimis prin posta la adresa comunicata , Titlul de proprietate solicitat ,azi 08/12/2015."
Mentionez ca Titlu de priprietate nu a ajuns nici macar pana astazi la mine ... incep sa suspectez ca nici nu l-a trimis.... O sa sun din nou la primarie ptr a clarifica, pot solicita dovada trimiterii? Mi-e frica sa nu ajungem in situatia in care ea sa spuna ca a trimis titlul, eu nu l-am primit si gata… asta e…



Ma puteti sfatui va rog mult, ce as putea face in aceste 2 cazuri?

Alte discuții în legătură

Cum pot ajunge la intelegere cu o firma de recuperari creante florentinadaniela florentinadaniela Buna ziua, Creditul pe care îl aveam la o bancă a fost cesionat către o firmă de recuperări creanțe. Când am fost contactată de către această ... (vezi toată discuția)
Nu vine raspuns dacons007 dacons007 buna ziua,D-le avocat,spuneti-mi cui sa ma adresez si ce urmeaza sa mai fac,in ianuarie 2012 am implinit 1 an decind am depus dosarul la Bucuresti,atunci am ... (vezi toată discuția)
Se poate face succesiunea doar cu proces verbal fara titlu proprietate? Alex savu Alex savu Buna seara!am si eu o problema bunicul meu a murit de 3 luni si vrem sa deschidem succesiunea dar pe lângă titlu de proprietate mai avem si alte terenuri ... (vezi toată discuția)