Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate face succesiunea doar cu proces verbal fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate face succesiunea doar cu proces verbal fara titlu proprietate?

Buna seara!am si eu o problema bunicul meu a murit de 3 luni si vrem sa deschidem succesiunea dar pe lângă titlu de proprietate mai avem si alte terenuri doar pe proces verbal de punere in posesie.am fost la un notar si a zis ca nu se poate face nimic si fara o adeverință de punere in psesie de la primărie.am fost la primărie si mi-au zis ca nu se poate să-mi dea ca o sa pierd acele terenuri si m-au dat afara.țin sa menționez ca acele procese verbale sunt semnate de primarul actual, de secretar si de inca cineva din primărie.va rog ajutati-ma mulțumec
Buna seara,
Va trebui sa va adresati primariei cu o cerere scrisa inregistrata cu numar de inregistrare sau transmisa prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
Daca nu va raspund sau raspunsul NU VA MULTUMESTE va adresati instantei de contencios administrativ.
Puteti sa dezbateti succesiunea pentru ce aveti acum pe titluri si, ulterior, sa faceti o suplimentare a masei succesorale.
Dar am câștig in instanță?ei sunt obligați sa îmi elibereze mie adeverință sau este totul la latitudinea primăriei?mulțumesc frumos
buna seara,
Din cate inteleg, fiind mostenitor si avand acel inscris, DA, sunt obligati!
Mii de mulțumiri
Am vb cu un secretar de primărie si mi.a zis sa caut anexa 1,2,3 de la fond funciar pitești prefectura Argeș ca scrie acolo mii de multumiri