Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuparare creante
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuparare creante

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie in privinta recuperarii unei sume de bani investite intr-un imobil unde titular este fratele. Am cerut un act doveditor ( scris de mana cu martor sau notarial), dar mi-a fost refuzat din partea acestuia.
Cum pot actiona pe cale juridica si care poate fi rezultatul in urma actiunii.
Se incadreaza la creante? Cum este incadrata juridic aceasta situatie?

Va multumesc.
Buna ziua,

Puteti formula actiune impotriva fratelui dvs. (proprietarul imobilului) pentru recuperarea sumei investite in imobil. Va trebui sa faceti dovada cuantumului sumei investite prin inscrisuri, martori, expertiza.
Daca aveti posibilitatea, luati legatura cu un avocat pentru a demara procedura in instanta.
Daca dv. nu aveti acte doveditoare, slabe sanse sa va dea acest act chiar debitorul insusi. Si daca nu aveti nici acte adiacente din care sa reiasa contributia, sunt sanse mici sa obtineti si in instanta.
Va multumesc pentru raspuns Dl. Avocat.

Eu nefiind in tara in acea perioada, singura dovada sunt transferurile bancare efectuate de catre mine in contul bancar al parintilor, de unde fratele a primit sumele pentru investitia in imobil. Acte adiacente ca si constructie a imobilului ? Majoritatea sunt chitante nenominale.
Am fost informata gresit sau exista un art. de lege care in acest caz reprezinta inselatorie de incredere sau ceva similar?

Mihaela_MR, utilizator
De[inde de toate detaliile situatiei de fapt. Inteeg ca nici macar nu i-ati dat fratelui banii, ci parintilor.
Inselaciunea o discutati la penal.

Inteleg. Va fi un proces controversat. Posibil datorita acestui fapt el sa priveasca cu atata superficialitate aceasta actiune a mea. Sper sa reusesc sa imi recuperez dovada investitiei pe cai amiabile fara a apela penal. Insa daca vom ajunge in penal care pot fi consecintele?
Va cer scuze pentru insistenta insa nu mai reusesc sa gestionez tensiunea instalata in ultimii 2 ani de la revenirea mea in tara. Va multumesc.

Cu stima.