Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariale

Sunt cadru militar in activitate in Ministerul Afacerilor Interne si ne sunt aplicabile prevederile Lg. 80 / 1995 privind statutul cadrelor militare.
In legea pentru aprobarea OUG 99 /2016 adoptata de Camera Deputatilor, la art. II, al. 3, lit. b , este mentionat ca beneficiaza de crestere de 15 %, " Cadrele militare in activitate, precum si soldatii si gradatii voluntari, inclusiv personalul civil din Ministerul Apararii Nationale si institutiile aflate in subordine...."
Va rog să-mi spuneti daca beneficiaza de crestere si cadrele militare din m.a.i. Multumesc !
Legea pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.99/2016 privind unele măsuri pentru salarizarea personalului plătit din fonduri publice, prorogarea unor termene, precum şi unele măsuri fiscal-bugetare se afla la promulgare .

Potrivit proiectului aflat la promulgare , majorarea se aplica tuturor cadrelor militare in activitate, indiferent daca sunt din M.Ap.N. saU M.A.I.
Cornel Vasile, Consilier juridic