Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Problema Juridica
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Problema Juridica

Buna ziua,

In anul 2013 o institutie nebancara ma dat in judecata pt o predupusa suma
datorat, am catigat procesul cu acea institutie nebancara printro hotarare
definitiva si miau fost restituiti banii care miau fost opriti deoarece
imi pusesera proprire pe salariu si conturi.

Hotararea a fost ca suma a fost prescrisa si nu mai exista nici o suma
datorata.

Dupa doi ani adica in 2016 am aflata ca inca sant la biroul de credite cu
aceiasi suma datorata.

Am facut o sesizare la ERB institutia nebancara si am primit un raspuns
oficial ca suma exista inca si pt ca nu am platito ei raporteaza in
continuare la biroul de credit...leam spus ca am castigat procesul si acea
suma a fost prescrisa printro hoatarare judecatoareasca deci nu mai
exista..

Acum am vrut sa iau un credit si nu pot lua pt ca in continuare apar in
buroul de credit cu aceiasi datorie.

Desi iam amenintat cu un proces ei asi mentin raspunsul dat si anume ca
trebuie sa platesc datoria chiar daca au o hotarare definitiva a unei
judecatorii din Romanaia.

Ce ma sfatuiti sa fac?
Buna ziua,
Sa-i actionati in instanta!