Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatia de stat pentru copii si pensia de urmas ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatia de stat pentru copii si pensia de urmas pentru copii orfani

buna ziua
pana la ce varsta si in ce conditii se acorda alocatia de stat pentru copii si pensia de urmas (orfan de un parinte) dupa implinirea varstei de 18 ani , daca finalizeaza liceul si nu sustine bacalaureatul decat in anul urmator,terminarii liceului ? si la facultate mai departe ? se pierde ?

Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.

Copiii au dreptul la pensie de urmaş dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani.