Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Procedura pentru o amenda comunicata mai tarziu de 30 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Procedura pentru o amenda comunicata mai tarziu de 30 de zile

Am primit astazi (stampila postei este din data de 23.09.2009, iar pe scrisoarea in sine in partea superioara, sub serie si numar este trecuta data de 31.08.2009) o instiintare pentru unul dintre autovehiculele de firma pentru a comunica datele soferului pentru o amenda din data de 23.07.2009 in localitatea Balotesti (radar fix).

Cum ar trebui sa procedez in acest caz? Este clar ca este depasit termenul pentru comunicarea contraventiei, insa unde ar trebui sa merg ca sa rezolv aceasta problema, mai ales ca am inteles ca amenda pentru ne-comunicarea datelor soferului este de 21-100 puncte pentru firma.

In termen legal de la comunicare,trebuie sa formulati contestatie impotriva PV la instanta in raza careia a fost constatata contraventia
In termen de 15 zile de la comunicare procesului verbal , plangerea se adreseaza judecatoriei in a carei raza teritoriala a fost savarsita contraventia, intrucat necomunicarea acestuia in termenul de 30 de zile de la intocmire conduce la sanctiunea nulitatii absolute , lipsind de efecte juridice respectivul act!

Succes.
;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
De la cine ati primit instiintarea si cine este contravenientul? Dispozitiile art. 14 din O.G. nr. 2/2001 sunt aplicabile daca procesul verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna.
Instiintare puteati primi si de la Finante (organul de executare) iar contravenientul inteleg ca este soferul. Inteleg eu gresit?

ART. 14
(1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data aplicării sancţiunii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
alexandra_marta a scris:

Am primit astazi (stampila postei este din data de 23.09.2009, iar pe scrisoarea in sine in partea superioara, sub serie si numar este trecuta data de 31.08.2009) o instiintare pentru unul dintre autovehiculele de firma pentru a comunica datele soferului pentru o amenda din data de 23.07.2009 in localitatea Balotesti (radar fix).

Cum ar trebui sa procedez in acest caz? Este clar ca este depasit termenul pentru comunicarea contraventiei, insa unde ar trebui sa merg ca sa rezolv aceasta problema, mai ales ca am inteles ca amenda pentru ne-comunicarea datelor soferului este de 21-100 puncte pentru firma.

din cate am inteles eu din cele postate de dvs, in acel plic ati primit instiintarea ca in termen de 5 zile sa comunicati datele soferului care a condus, ci nu p-verbal in sine.

ATENTIE daca vi-a venit instiintarea ci nu p-verbal inseamna ca nu s-a intocmit inca un p-verbal de constatare si sanctionare a contraventiei, ca atare v-a trebui sa comunicati datele personale a soferului in termenul prevazut si abea apoi se va intocmi pe numele sau un p-verbal pe care il va putea contesta daca exista motive de anulare.
andrei_pap87, utilizator
din cate am inteles eu din cele postate de dvs, in acel plic ati primit instiintarea ca in termen de 5 zile sa comunicati datele soferului care a condus, ci nu p-verbal in sine.

ATENTIE daca vi-a venit instiintarea ci nu p-verbal inseamna ca nu s-a intocmit inca un p-verbal de constatare si sanctionare a contraventiei, ca atare v-a trebui sa comunicati datele personale a soferului in termenul prevazut si abea apoi se va intocmi pe numele sau un p-verbal pe care il va putea contesta daca exista motive de anulare.

Ati inteles bine, nu este procesul verbal in sine, este instiintarea de trimitere a datelor soferului, fiindca masina este pe firma luata. Dar nu exista o limita de prescriere pentru aceasta instiintare, fiindca practic aceasta scrisoare este comunicarea contravenientei catre persoana juridica (proprietarul masinii). Si a venit la 2 luni de la data contravenientei.

Eu practic acum sunt obligata sa comunic soferul si amenda trebuie platita oricum daca vine in termen de alte 30 zile???

PS: are idee cineva de ce judecatorie apartine Balotesti-ul, si unde se alfa?