Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobândirea permisului de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobândirea permisului de conducere

Am fost găsit la volan cu o alcoolemie de 0,5 % ân aerul expirat şi cu 1% ân sânge. Am fost condamnat la 9 luni ânchisoare transformate ân 2 ani de urmărire judiciară din care mai am 3 luni.Prin hotărârea judecătorească m-i s-a impus să nu conduc autovehicule pe perioada de urmărire judiciară fără să specifice dacă permisul a fost anulat .Ce trebuie făcut să redobândire permisul. Mai fac şcoala din nou? Mulțumesc anticipat ptr. răspuns.

daca permisul nu e anulat nu mai faceti scoala. Dar permisul sa inteleg ca nu il aveti. Cel mai sigur e sa intrebati la serviciul rutier. Desi legislatia nu stiu sa prevada, e posibil la finalul perioadei sa trebuiasca sa dati o examinare.
L.D. Marza-Cabinet de avocat, Avocat
Permisul se anuleaza in baza hotararii judecatoresti definitive. In hotarare nu se precizeaza anularea permisului, permisul se anuleaza prin decizie a sefului politiei rutiere.