Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Modificare lista de investitii in institutiile publice
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Modificare lista de investitii in institutiile publice

In ce mod se poate schimba lista de investitii la jumatatea anului?Prin HCL?Si se poate schimba substantial?De cate ori se poate modifica chiar si prin sedinta de consiliu?Multumesc!
Numai prin HCL cu respectarea prevederilor legii 273/2006, cap III sectiunea Secţiunea a 3-a Prevederi referitoare la investiţii publice locale.
[ link extern ]
potrivit art 48
Monitorizarea de către ordonatorii principali de credite a proiectelor de investiţii
(1) În situaţia în care, pe parcursul execuţiei bugetare, din motive obiective, implementarea unui proiect de investiţii nu se poate realiza conform proiecţiei bugetare, ordonatorii principali de credite ai bugetelor locale pot propune autorităţilor deliberative, până la data de 31 octombrie, aprobarea redistribuirii fondurilor între proiectele înscrise în programul de investiţii.
(2) Ordonatorii principali de credite sunt responsabili de utilizarea eficientă a fondurilor alocate investiţiilor, precum şi de realizarea obiectivelor de investiţii incluse în programele de investiţii.