avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salarii zile nelucratoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salarii zile nelucratoare

As vrea sa stiu si eu cum se reflecta in salariu zilele libere nelucratoare, in speta in luna iunie, ziua de 1 iunie si ziua de Rusalii, 5 iunie. Mentionez ca e vorba de o firma privata cu salariu tarifar fix. Si ce normative reglementeaza acest lucru. Pot fi considerate ca zile fara plata?
Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Iunie 2017
gabi0708, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:20, 24 Iunie 2019
Aceste zile nu afecteaza acordarea integral a salariului pe luna iunie 2017, fiind zile nelucratoare legale, la fel ca si sambata si duminica. Nu pot fi considerate zile fara plata.
Art. 139 C.mun.
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:

- 1 si 2 ianuarie;
- 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Romane;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- 1 iunie;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfantul Apostol Andrei cel Intai chemat, Ocrotitorul Romaniei;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.
Va multumesc, dar nu inventarul zilelor de sarbatori legale imi era necesar ci modul cum se reflecta ele in statul de plata. Stiti cum e, acum cu plata prin card bancar, mai greu ai acces la statul de plata si rapunsul celor ce se ocupa de calculul salariilor declara senin ca fiind zile libere sunt fara plata.
Luna iunie, anul acesta are 160 ore lucratoare, respectiv 20 de zile lucratoare. Pentru aceste 20 de zile lucrate( 160 ore ), veti primi salariul intreg. Puteti verifica in fluturasul de salariu cate ore vi s-au platit.
gabi0708 a scris:

Va multumesc, dar nu inventarul zilelor de sarbatori legale imi era necesar ci modul cum se reflecta ele in statul de plata. ....


In pontaj, nu are cum sa figureze ..... se trage bara.

In statul de plata figureaza numai total zile lucratoare din luna, zile lucrate , zile in Co, zile in CFP , zile in concediu medical sau absentele nemotivate.

Alte discuții în legătură

Se platesc zilele libere date de guvern prin lege? cosmin910 cosmin910 Buna ziua! Lucrez la o firma cu probleme financiare. Avem salariul taiat in proportie de 30% pe care \\"primim\\" CFS-uri adica 6 bucati. Pe luna iunie am ... (vezi toată discuția)
Pontaj luna decembrie 2014 roxandr33a roxandr33a sarbatori legale luna decembrie: 1 dec, 25 si 26dec nr zile weekend: 8 zile nr zile lucratoare: 20 zile nr ore lucrate regim normal: 20 zile*8 ore=160 ... (vezi toată discuția)
Salarizare zile libere larisaflory larisaflory daca ,1,2 ianuarie au fost libere sunt platite ,va miltumesc anticipat (vezi toată discuția)