Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda lipsa permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda lipsa permis

Salutare tuturor
Sa zicem ca ma opreste polița si eu nu am asupra mea permisul..permisul meu fiind valabil si in regula..
Care ar fi amenda maxima pt aceasta infracțiune?
In primul rand nu este infracțiune ci contraventie.
Ca si cuantum plătiți numarul punctelor amenda ori 145 lei per punct, un punct amenda fiind calculat la 10% din valoarea minima a salariului pe economie din momentul savarsirii abaterii.
Multumesc de raspuns!
Si in ce clasa de sancțiuni se încadrează?
Cate puncte se aplica?
Sau depinde de la polițist la polițist?