avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

avocatnet.ro
PUNE GRATUIT O ÎNTREBARE
în comunitatea avocatnet.ro (138 au întrebat astăzi)
Salut daminescualin! Vrei să faci o faptă bună azi? Răspunde la o întrebare din Forum. Pentru cel care întreabă o să fie de mare ajutor.
contract de munca


daminescualin
Utilizator
Joi, 29 Iunie 2017, 22:27 Popularitate 2
Buna ziua,
lucrez la o multinationala cu un contract pe nedeterminat, cu program de 40 h pe sapt. in 3 schimburi.Conducerea ne.a chemat pentru discutii si negocieri in privinta schimbarii programului de lucru de la 3 schimburi la un program de 12/12 12/48, in urma discutiilor nu am fost de acord cu conditiile de lucru dar dupa aporx. 2 luni am fost anuntati ca din luna octombrie anul curent,vom intra pe acel program,cu sau fara acodrul nostru.
Va rog daca puteti sa ma informati in legatura cu legea,daca se poate asa ceva fara acordul nostru. Ma gandesc ca poate au gasit o mica "usita" in lege si vor putea schimba programul in contractul de munca.
Multumesc
Actele adiționale nu pot fi puse in aplicare inainte sa fie semnate, iar prin semnătura sa se dea acordul pentru aceasta modificare.
Deasemenea, daca este tura de noapte, trebuie suplimentat salariul sau liberele.
Sesizare ITM-se poate completa un formular inclusiv online.
Succes!
Multumesc
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului. (117 C.mun.)

In privinta stabilirii programului de munca si a modului de repartizare a acestuia pe zile angajatorul nu are decat obligatia de a aduce aceste chestiuni la cunostinta salariatilor si dea le afisa la sediul sau.
Mesaje reeditate
@ daminescualin

Dată post: Joi, 29 Iunie 2017, 22:27
Subiect: Contract de munca


Buna ziua,
lucrez la o multinationala cu un contract pe nedeterminat, cu program de 40 h pe sapt. in 3 schimburi.Conducerea ne.a chemat pentru discutii si negocieri in privinta schimbarii programului de lucru de la 3 schimburi la un program de 12/12 12/48, in urma discutiilor nu am fost de acord cu conditiile de lucru dar dupa aporx. 2 luni am fost anuntati ca din luna octombrie anul curent,vom intra pe acel program,cu sau fara acodrul nostru.
Va rog daca puteti sa ma informati in legatura cu legea,daca se poate asa ceva fara acordul nostru. Ma gandesc ca poate au gasit o mica "usita" in lege si vor putea schimba programul in contractul de munca.
Multumesc


@ RoxanaPaunescu
Dată post: Vineri, 30 Iunie 2017, 15:33


Buna ziua.

Legea prevede ca programul inegal de munca poate functiona numai daca este specificat expres in contractul individual de munca. De asemenea, modul concret de stabilire a programului de lucru inegal în cadrul săptămânii de lucru de 40 de ore, precum şi în cadrul săptămânii de lucru comprimate va fi negociat prin contractul colectiv de muncă la nivelul angajatorului sau, în absenţa acestuia, va fi prevăzut în regulamentul intern.
Daca nu ati fost de acord la negocieri cu aceasta modificare, apreciez ca este o modificare abuziva si poate fi contestata. Depinde mult si de specificul situatiei si motivele pentru care angajatorul a facut asta. Totodata, conteaza si daca modificarea opereaza pentru toti anagajatii, sau numai pentru unii dintre ei.
multumesc pentru raspuns,problema este ca in momentul de fata sunt 3 angajati la care se va schimba programul,asta din cauza ca noi lucram de luni pana duminica (weck. ore suplimentare) si conducerea doreste schimbarea programului de lucru pentru a scoate orele suplimentare. La negocieri noi nu am fost anuntati si acum dupa 2 luni ni s.a comunicat ca vom incepe pe programul 12/24 12/48 fara ca noi sa fi semnat vreun act.

Alte discuții în legătură

Nu ma lasa in concediu Claark Claark Buna ziua. Cer ajutor in cazul urmator. Am depus in biroul firmei unde lucrez ca reglor, o cerere de concediu de odihna, de zece zile, incepand din ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare - munca in ture Ada30teo Ada30teo Daca am salariati care lucreaza in ture 1 saptamana 6 h/zi de luni pana vineri si Sambata+Duminica 10h/zi, iar in saptamana urmatoare lucreaza doar de luni ... (vezi toată discuția)
Regulament intern program de lucru winer winer Am 2 probleme va rog cineva sa ma ajute:(( 1.firma are mai multe activitati de ex. restaurante,reparatii auto,pensiune. Trebiue sa intocmesc pentru ... (vezi toată discuția)