Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Verificare asigurare RCA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Verificare asigurare RCA

Buna seara, am rugamintea sa ma ajutati cu punctarea in legislatie a locului unde se specifica cine verifica asigurarea RCA si cum pentru un vehicul inmatriculat in Romania ce circula in Romania.
Bună ziua !
Verificarea politei RCA o puteți face pe șite-ul Autorității de Supraveghere Financiara (ASF), trebuie doar sa treceți numărul de înmatriculare al vehiculului.
[ link extern ]
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns insa ma refeream la legislatie : cine verifica asigurarea RCA si cum pentru un vehicul inmatriculat in Romania ce circula in Romania conform legislatiei ?
Verificarea valabilitatii politei rca o poate face oricine are acces la un dispozitiv conectat la internet, pe site-ul ASF-ului si cunoaste minim nr de inmatriculare al unui autovehicul.
Daca ne-ati spune concret ce vreti sa stiti cu siguranta si raspunsul ar fi cel putin la fel de concret
Buna ziua !

Legea 132/2017 va intra in vigoare in 12 zile.

Art. 28 si art. 29 prevad situatii particulare cand se verifica polita RCA de catre o autoritate : la inmatriculare etc.

Art. 37 punctul 9 prevede ca Politia sanctioneaza lipsa indeplinirii obligatiei de incheiere a asigurarii RCA.

Pentru ca Politia sa sanctioneze trebuie ca Politia sa verifice in CEDAM sau in alt loc informatia despre valabilitatea politiei RCA din moment ce Politia nu are dreptul sa iti ceara polita RCA la un control rutier.

In aceste conditii care este prevederea legala ce ii permite Politiei Romane sa verifice valabilitatea politei RCA in CEDAM si cum o face ? Doresc numai cadrul legislativ.

Multumesc.
Cine v-a spus ca Politia nu are dreptul sa ceara polita rca la controlul rutier??