Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari

As dori sa fiu informat referitor la cadru legal care se aplica in cazul in care o asociatie de proprietari nu are un cont in care membri por vira sumele datorate.
Cu multumiri anticipate.
catavencu, utilizator
Plata valabila se face prin emiterea unor chitante.
COD CIVIL (ca norme legale de baza)
Articolul 1.500

Chitanţa liberatorie
(1) Cel care plăteşte are dreptul la o chitanţă liberatorie, precum şi, dacă este cazul, la remiterea înscrisului original al creanţei.
(2) Cheltuielile întocmirii chitanţei sunt în sarcina debitorului, în lipsă de stipulaţie contrară.
(3) În cazul în care creditorul refuză, în mod nejustificat, să elibereze chitanţa, debitorul are dreptul să suspende plata.

Articolul 1.501

Prezumţia executării prestaţiei accesorii
Chitanţa în care se consemnează primirea prestaţiei principale face să se prezume, până la proba contrară, executarea prestaţiilor accesorii.

Articolul 1.502

Prezumţia executării prestaţiilor periodice
Chitanţa dată pentru primirea uneia dintre prestaţiile periodice care fac obiectul obligaţiei face să se prezume, până la proba contrară, executarea prestaţiilor devenite scadente anterior.
Problema este ca Asociatia nu are nici un cont in care sa virez banii. Nu locuiesc in localitate iar administratorul pretinde plata in numerar! Cum trebuie sa procedez?
catavencu, utilizator
Trimiteti prin posta.
Puteti sa va achitati obligatiile lunare de intretinere prin mandat postal cu confirmare de primire ,pe numele asociatiei de proprietari sau a reprezentantului legal,sau puteti sa apelati la unul dintre vecinii dv
Mai puteti conveni achitarea unei sume mai mari care sa constituie plata in avans din care asociatia lunar sa perceapa cota de intretinere
Cu alte cuvinte nu exista - potrivit legii - nici o obligatie a asociatiei de proprietari de a avea un cont bancar. Am inteles bine?
catavencu, utilizator