Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cont bancar pt asociatia proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cont bancar pt asociatia proprietari

asociatia de proprietari este obligata sa aiba cont bancar deschis la banca?
care este legea care stipuleaza acest lucru?
Art 45*4 din L nr 230/2007 Asociatia de proprietari poate deschide unul sau mai multe conturi la oricare unitatea bancara,in conditiile legii
Cuvantul important este „poate”. Deci nu este obligata dar cred ca e necesar
Asociatia de proprietari are obligatia sa detina deschis cont bancar,pentru efectuarea platilor catre prestatori/furnizorii de servicii/terti sau pentru primirea de sume prevazute in raporturi incheiate cu terti ( ex.inchirieri)
Facturile mai mari de 5000 de lei nu se pot plati numerar,doar cu ordin de plata,asa ca daca aveti o asociatie mai mare "musai" trebuie sa aveti cont,si in plus ii avantajeaza si pe cei foarte ocupati,platesc intretinerea in cont,fara sa depinda de programul casierului
@elenazan
Facturile mai mari de 5000 de lei nu se pot plati numerar...

Novice fiind in calitatea de presedinte de bloc, mi-am pus intrebarea asta si nu reusesc sa inteleg cum reuseste sa faca platile administratorul care administreaza platile blocului in care stau... Stiu sigur ca pe singurul cont al asociatiei nu are drept de semnatura, nu a depus numerar, ridicat numerar sau facut plati prin banca vreodata...
:-/
L.C.