Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plafon casa cash
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plafon casa cash

Buna seara,

Care este plafonul de casa, cash, zilnic?
Stiam ca este de 5.000, maxim, pentru un singur furnizor. A ramas acelasi?

:">

plafon de casa sau plata maxima cash???????
Totalul platilor zilnice efectuate cu numerar din casieria unei societati catre persoane juridice este de maxim 10000 lei. Plafonul zilnic de plata cash pentru un singur furnizor nu trebuie sa depaseasca 5000 de lei. Sunt interzise plati fragmentate cu numerar furnizorilor de bunuri si servicii ale caror facturi depasesc valoarea de 5000 lei. Pentru acestea se poate efectua plata cu numerar in limita celor 5000 lei ,diferenta putand fi achitata prin virament bancar .

Nu mai exista plafon zilnic pentru numerarul din casa la sfarsitul zilei .
Multumesc. O zi frumoasa...:)