Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Efectuarea CO restant dupa intoarcerea din CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Efectuarea CO restant dupa intoarcerea din CCC

Nu am efectuat tot CO aferent anului 2015 pentru ca am intrat in concediu maternal, continuat cu concediu crestere copil pana in prezent. Biroul resurse umane mi-a comunicat verbal ca nu mai pot beneficia de acest drept daca ma intorc din CCC dupa 2 ani, invocand termenul de 18 luni de la nasterea dreptului de concediu in care nu ma incadrez. Au interpretat corect legea sau exista alte prevederi legale care sa imi permita sa beneficiez de CO restant dupa finalizarea CCC? Multumesc mult.
Art.146 C.mun.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
.....

"Chiar si in situatia in care trec cele 18 luni precizate de legiuitor, zilele neefectuate de concediu de odihna nu se pierd. Ele se vor efectua. Daca discutam despre un contract de munca pe cale sa inceteze, zilele de CO neefectuate vor fi compensate in bani."
[ link extern ]
Multumesc pentru efortul de a-mi raspunde. Suspendarea CIM pe perioada CCC poate fi folosita ca argument pt obtinerea CO restant si dupa termenul de 18 luni? Asemanator suspendarii CIM pe durata concediului medical care intrerupe si decaleaza Co? Cunoasteti vreun temei legal in acest sens?
Art.49 C.mun.
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.
Multumesc mult. Oare, suspendarea termenului de 18 luni pt acordarea CO s-ar putea incadra la executarea CIM?
In opinia mea, situatia CCC se incadreaza la art.49 alin.6 C.mun.