Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune frati vitregi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune frati vitregi

buna ziua.
tatal meu, decedat pe 4 martie 2017 a avut inaintea casatoriei cu mama, o alta casatorie, in urma carei a avut o fiica. In momentul divortului de acea persoana, a renuntat la apartamentul pe care il avea in favoarea fete si i-a platit acesteia pensie alimantara pana la 18 ani.Dupa acel divort tata -sa casatorit cu mama mea, au avut 5 copii, dar mama a murit in 1991, iar tata a achitat casa in care stam in 1996. In noiembrie 2016 a murit si bunica mea, mama tatalui meu, in urma careia a ramas o garsonier dupa care nu s-a facut nicio succesiune inca. nici la casa in care stam noi nu s-a facut inca nicio succesiune. Noi cu sora vitrega nu am tinut nicio legatura, am auzit de ea de 2-3 ori, iar aceasta a aparut acum si spune ca vrea sa facem succesiunea si dupa bunica si dupa tatal meu. As vrea sa stiu ce drepturi are ea la o casa facuta de tatal meu cu mama mea si ce drepturi are la garsoniera bunicii mele, in conditiile in care ea a beneficiat de un apartament de 4 camere in momentul despartirii tatalui meu de mama ei. Va multumesc anticipat
Sora dvs vitrega are aceleasi drepturi ca si ceilalti copii ai tatalui ei.
Apartamentul pe care l-a detinut tatal anterior casatoriei cu mama dvs sub ce forma a fost transferat in proprietatea surorii vitrege, vanzare/cumparare, donatie?
Sora dvs vitrega are vocatie succesorala si la mostenirea bunicii paterne si la cea a tatalui dvs.
Are acelasi drept ca si ceilalti 5 copii. Deci masa succesorala se va imparti la 6.
Nu are relevanta ce are sau ce a primit inainte.
La succesiunea mamei dvs nu are nici un drept.
nu a facut nici un act, pur si simplu a renuntat la partea lui in momentul divortului
atunci am si eu o intrebare, noi nu ar fi trebuie sa avem drept dupa tatal nostru la acel apartament?
Nu exista renuntare in favoarea. Asta nu e act.
Ori cei doi soti au facut partajul dupa divort, tatal dvs i-a lasat apartamentul fostei sotii, iar ulterior aceasta i-a facut acte fiicei.
Ori tatal si fosta sotie i-au facut impreuna acte fiicei.
Intrebarile sunt: ce act? Donatie/ vanzare?
Si care dintre cele doua variante de mai sus?
Tatal nu putea sa ii dea singur fiicei, in mod direct.