Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 153/2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 153/2017

Conf.Legii 285/2010 in salariul de baza intrau sal.incadrare+sp.vechime +sp.dr
Incepand cu 01.07
- pastrez sal.de baza in aceasta forma
- sau il "desfac" ca sa se vada distinct sal.incadrare , vechimea si dr.?

Suma doctorat, de 50% din salariul minim brut pe ec.se aplica de la 01.07?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Sporul pentru titlul științific de doctor se acorda de la 01.07.2017.

Sporul pentru titlul științific de doctor, acordat ca sumă compensatorie sau ca spor la salariul de bază, solda de funcție/salariul de funcție, indemnizația de încadrare, după caz, de la data aplicării prevederilor prezentei legi nu se mai acordă, personalul care deține titlul științific de doctor, indiferent de data obținerii acestuia, beneficiind de prevederile art. 14. (art.39 alin.3 din Legea 153/2017)
Si tot conform legii 285/2010 gradatia de vechime se aplica la salariul de baza, nu este inclusa in acesta!!!