Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... redobandire permis de conducere la 30 de zile.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

redobandire permis de conducere la 30 de zile.

Buna seara.Mi-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile,fiindca am condus o masina radiata cu nr.strain.Judecatoria a dat hotarirea definitiva ca neinceperea urmariri penala cu 30 de zile de munca in folosul comunitatii.Din 1983 conduc nu am avut nici o abatere sau amenda.Daca dau examen pentru redobandirea permisului si sunt admis, pot cere suspendarea de la 90 de zile la 30 de zile?Daca judecatoria nu a dus hotarirea de-a suspenda permisul,politia poate sa suspende 90 de zile?Daca dau in judecata IPJ-ul pana la solutionarea cauzei se da inapoi permisul de conducere?Mentionez ca sunt in prima zi de suspendare.Va multumesc pentru raspunsuri!
GYOGYO, utilizator
Permisul a fost suspendat in urma savarsirii unei infractiuni si nu a unei contraventii. Nu puteti beneficia de reducerea la 30 zile.
Dar o amenda am primit(30 de zile de lucru in folosul comunitatii).Cum poti primi doua amenzi pentru o singura fapta?Si daca fac contestatie pt.suspendarea permisului,pe perioada solutionarii cauzei am dreptu sa conduc?Va multumesc pt raspuns.
Articolul 104 din OUG 195/2002
La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de catre seful politiei rutiere a judetului sau a municipiului Bucuresti pe raza careia a fost savarsita fapta ori de catre seful politiei rutiere din Inspectoratul General al Politiei Romane, dar nu mai putin de 30 de zile, in conditiile prevazute in regulament.

ROUG 195/2002 Art. 221. alin (1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin 1 an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
alin. (2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă :
a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit că a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.

DAR:

Art. 219 alin (3) din ROUG 195/2002 Verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie de către contravenient se efectuează de către serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, în cazul în care sancţiunea a fost aplicată ca urmare a săvârşirii unei contravenţii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz a fost majorată cu 30 de zile.

Ori dvs ati comis o infractiune deci nu aveti dreptul sa beneficiati de reducerea perioadei de suspendare.

Articolul 111 din OUG 195/2002
(1) Permisul de conducere sau dovada inlocuitoare a acestuia se retine in urmatoarele cazuri:
b) cand titularul acestuia a savarsit una dintre infractiunile prevazute la art. 334, art. 335 alin. (2) , art. 336, 337, art. 338 alin. (1) si la art. 339 alin. (2) , (3) si (4) din Codul penal;

Art. 334 Cod Penal
Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.

Articolul 111 din OUG 195/2002
(6) La cererea titularului permisului de conducere retinut in conditiile alin. (1) lit. b) sau ale alin. (4) , procurorul care efectueaza urmarirea penala sau exercita supravegherea cercetarii penale ori, in faza de judecata, instanta de judecata investita cu solutionarea cauzei poate dispune prelungirea dreptului de circulatie, cu cate cel mult 30 de zile, pana la dispunerea neinceperii urmaririi penale, scoaterii de sub urmarire penala ori incetarii urmaririi penale sau, dupa caz, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti. Modul de solutionare a cererii de prelungire a dreptului de circulatie se comunica si sefului politiei rutiere pe raza careia s-a comis fapta.

NU puteti face contestatie. Infractiunea a fost judecata si s-a dat deja solutia (din cate inteleg) cu 30 zile in folosul comunitatii.
Gheorghe Florin, Consilier juridic