avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... dovada schimbarii destinatiei spatiului din locuinta ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

dovada schimbarii destinatiei spatiului din locuinta in cabinet

Am gasit urmatoarea informatie pe forum aici:

Pentru schimbari de destinatie a unor spatii existente fara realizarea altor modificari sau lucrari de constructie nu e necesara emiterea autorizatiei de construire , se va elibera doar certificatul de urbanism pe baza urmatoarelor documente :

- cerere tip
- taxa certificat urbanism
- act de proprietate legalizat
- plan de situatie de la B.C.F.
- declaratie notariala, pe propria raspundere, ca imobilul nu face obiectul vreunui litigiu aflat pe rolul instantelor judecatoresti
- memoriu tehnic pentru schimbarea destinatiei si planuri releveu cu situatia existenta si releveu cu noua destinatie intocmite, semntate si stampilate de arhitect;
- acordul tuturor locatarilor (tabel cu nume, prenume, act identitate – serie, numar si semnaturi (original) pentru locuinte colective
- declaratie notariala ca semnaturile din tabelul respectiv sunt autentice pentru locuinte colective
- acordul Asociatiei de Proprietari, stampilat pentru locuinte colective Sau acordul legalizat al vecinilor in cazul locuintelor unifamiliale pentru schimbarea de destinatie propusa

Speta este cea de mai jos:

- Intr-un apartament, a functionat aproximativ 7 ani un cabinet stomatologic (apartamentul era inchiriat)
- medicul stomatolog s-a mutat, si noi am incheiat un contract de inchiriere, cu proprietarii acelui apartament
- a fost declarat punct de lucru, cu scopul desfasurarii activitatii de cabinet stomatologic
- toate actele cerute de toate autoritatile au fost obtinute, functioneaza legal cabinetul
- apoi am urmat demersurile necesare de a obtiune actele si autorizarile necesare pentru a monta o firma luminoasa
- firma care se ocupa de realizarea proiectului si obtinerea acestor autorizatii a cerut, printre altele, urmatorul act:


dovada schimbarii destinatiei spatiului din locuinta in cabinet

In contextul in care nu au fost aduse modificari structurale apartamentului pentru ca el sa functioneze ca un cabinet stomatologic, si el a fost declarat, de comun acord cu proprietara, ca punct de lucru cu scopul clar de a se desfasura servicii specifice unui cabinet stomatologic, mai e nevoie de acea dovada?

Toate actele cerute de aceasta firma sunt urmatoarele:

- contract de inchiriere - copie legalizata
- declaratie notariala ca spatiul nu face obiectul vreunui litigiu - din partea ambilor proprietari
- acordul notarial al ambilor proprietari pentru amplasare semnalistica publicitara pe fatada
- declaratie asupra valorii de investitie (Firma X) - originala cu stampila ( valoare de investitie = X lei )
- dovada schimbarii destinatiei spatiului din locuinta in cabinet stomatologic - fotocopie
- contract salubritate - fotocopie
- extras de carte funciara actualizat

Toate celelalte acte exista.
Ultima modificare: Joi, 6 Iulie 2017
PaulRym, utilizator

Alte discuții în legătură

Spatiu comercial versus locuinta ofi ofi Cum se poate schimba cel mai usor si mai putin costisitor, statutul de spatiu comercial in spatiu de locuit? Daca renteaza aceasta schimbare tinand cont de ... (vezi toată discuția)
Schimbare destinatie imobil din spatiu comercial in apartament DomutaDaniel DomutaDaniel Buna ziua. Detin un spatiu comercial in orasul meu, in CF acesta este trecut ca si spatiu comercial si as dori sa-l transform in apartament. Va rog sa imi ... (vezi toată discuția)
Schimbare destinatie imobil din birou in spatiu de locuit - procedura raresica07 raresica07 Buna ziua. Am cumparat un apartament intr-un imobil, iar in Cf el apare ca si birou.Puteti sa-mi spuneti ce pasi am de facut pentru a schimba destinatia ... (vezi toată discuția)