Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... dovada schimbarii destinatiei spatiului din locuinta ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

dovada schimbarii destinatiei spatiului din locuinta in cabinet

Am gasit urmatoarea informatie pe forum aici:

Pentru schimbari de destinatie a unor spatii existente fara realizarea altor modificari sau lucrari de constructie nu e necesara emiterea autorizatiei de construire , se va elibera doar certificatul de urbanism pe baza urmatoarelor documente :

- cerere tip
- taxa certificat urbanism
- act de proprietate legalizat
- plan de situatie de la B.C.F.
- declaratie notariala, pe propria raspundere, ca imobilul nu face obiectul vreunui litigiu aflat pe rolul instantelor judecatoresti
- memoriu tehnic pentru schimbarea destinatiei si planuri releveu cu situatia existenta si releveu cu noua destinatie intocmite, semntate si stampilate de arhitect;
- acordul tuturor locatarilor (tabel cu nume, prenume, act identitate – serie, numar si semnaturi (original) pentru locuinte colective
- declaratie notariala ca semnaturile din tabelul respectiv sunt autentice pentru locuinte colective
- acordul Asociatiei de Proprietari, stampilat pentru locuinte colective Sau acordul legalizat al vecinilor in cazul locuintelor unifamiliale pentru schimbarea de destinatie propusa

Speta este cea de mai jos:

- Intr-un apartament, a functionat aproximativ 7 ani un cabinet stomatologic (apartamentul era inchiriat)
- medicul stomatolog s-a mutat, si noi am incheiat un contract de inchiriere, cu proprietarii acelui apartament
- a fost declarat punct de lucru, cu scopul desfasurarii activitatii de cabinet stomatologic
- toate actele cerute de toate autoritatile au fost obtinute, functioneaza legal cabinetul
- apoi am urmat demersurile necesare de a obtiune actele si autorizarile necesare pentru a monta o firma luminoasa
- firma care se ocupa de realizarea proiectului si obtinerea acestor autorizatii a cerut, printre altele, urmatorul act:

dovada schimbarii destinatiei spatiului din locuinta in cabinet

In contextul in care nu au fost aduse modificari structurale apartamentului pentru ca el sa functioneze ca un cabinet stomatologic, si el a fost declarat, de comun acord cu proprietara, ca punct de lucru cu scopul clar de a se desfasura servicii specifice unui cabinet stomatologic, mai e nevoie de acea dovada?

Toate actele cerute de aceasta firma sunt urmatoarele:

- contract de inchiriere - copie legalizata
- declaratie notariala ca spatiul nu face obiectul vreunui litigiu - din partea ambilor proprietari
- acordul notarial al ambilor proprietari pentru amplasare semnalistica publicitara pe fatada
- declaratie asupra valorii de investitie (Firma X) - originala cu stampila ( valoare de investitie = X lei )
- dovada schimbarii destinatiei spatiului din locuinta in cabinet stomatologic - fotocopie
- contract salubritate - fotocopie
- extras de carte funciara actualizat

Toate celelalte acte exista.
PaulRym, utilizator