Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa bunici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa bunici

Bunicii mei au decedat inainte de '89. Au avut trei fii: un fiu (tatal meu) si doua fiice.. Tata (T) si una dintre fiice (E) sunt decedati de peste 10 ani iar fiica M este in viata. De abia in acest an am ajuns in posesia titlurilor de proprietate pentru terenuri care au apartinut bunicului iar aceste titluri poarta ca proprietari pe cei trei fii (T, M si E). Nepotii bunicilor din partea lui T si M dorim sa facem succesiunea dupa bunici, pana la nivelul nostru. Acestui fapt se opun nepotii defunctei E pe motiv ca ei au folosit aceste terenuri din 89 si pana acum iar din "spusele" bunicului (care nu a lasat nimic in scris dar ei sustin ca acum, dupa peste 20 de ani ar avea martori) ei stiu ca aceste terenuri ar fi fost destinate mamei lor E.
1. Ce este de facut? E clar ca pe cale amiabila nu exista solutii.
2. Care sunt pasii pentru deschiderea unui proces de succesiune dupa bunici?
3. Cat poate sa coste un asemenea proces (ce elemente trebuie luate in considerare la calculul pretului?)? Nu de alta dar ne gandim daca pur si simplu merita deschiderea procesului, comparativ cu pretul terenului.
Va multumesc pentru amabilitatea de a ma sfatui.
Deschideti actiune prin instanta .Costul procesului este greu de apreciat ,fiind conditionat de onorariu avocat,durata proces,avand in vedere ca nu a-ti precizat caracteristici ale terenurilor in discutie.
Pentru lamurirea situatiei ,in baza documentelor pe care le detineti contactati avocat specialist ,care va poate preciza valoarea onorariului
Pentru evaluarea terenurilor puteti contacta un expertevaluator,care din experienta va poate preciza valori ,functie de care dvs puteti dispune optiunile de urmat
Hadryana a scris:

Bunicii mei au decedat inainte de '89. Au avut trei fii: un fiu (tatal meu) si doua fiice.. Tata (T) si una dintre fiice (E) sunt decedati de peste 10 ani iar fiica M este in viata. De abia in acest an am ajuns in posesia titlurilor de proprietate pentru terenuri care au apartinut bunicului iar aceste titluri poarta ca proprietari pe cei trei fii (T, M si E). Nepotii bunicilor din partea lui T si M dorim sa facem succesiunea dupa bunici, pana la nivelul nostru. Acestui fapt se opun nepotii defunctei E pe motiv ca ei au folosit aceste terenuri din 89 si pana acum iar din "spusele" bunicului (care nu a lasat nimic in scris dar ei sustin ca acum, dupa peste 20 de ani ar avea martori) ei stiu ca aceste terenuri ar fi fost destinate mamei lor E.
1. Ce este de facut? E clar ca pe cale amiabila nu exista solutii.
2. Care sunt pasii pentru deschiderea unui proces de succesiune dupa bunici?
3. Cat poate sa coste un asemenea proces (ce elemente trebuie luate in considerare la calculul pretului?)? Nu de alta dar ne gandim daca pur si simplu merita deschiderea procesului, comparativ cu pretul terenului.
Va multumesc pentru amabilitatea de a ma sfatui.

Buna ziua,

Este evident ca este bine pentru toti mostenitorii cu capacitate si vocatie succesorala sa luati toate actele disponibile si sa va duceti la un Notar Public care este tinut sa va lamureasca si sa intocmeasca actele legale.
Daca nu exista consens, solutia este de a va prezenta in instanta.
In instanta, Judecatorul poate dispune o "expertiza tehnica" care sa evalueze bunurile imobile, sa formeze loturile pentru fiecare parte si sa calculeze sultele ce trebuie platite in compensatii.
Consultati un avocat.

Cu stima,
Expet judiciar, Eugen Marcov
legalmgm, utilizator
pentru ca legea taxei de timbru s-a modificat, este posibil sa fie destul de costisitor procesul, mai putin onorariul avocatului...deoarece legea prevede: " c) cereri pentru stabilirea calitatii de mostenitor, a masei succesorale, 19 lei
cereri de raport, cereri de reductiune a liberalitatilor si cereri de partaj
Separat de aceasta taxa, daca partile contesta bunurile de impartit, valoarea
acestora sau drepturile ori marimea drepturilor coproprietarilor in cadrul
cererilor de mai sus, taxa judiciara de timbru se datoreaza de titularul cererii
la valoarea contestata
"... adica...

a) pana la valoarea de 39,00 lei 2 lei
b) intre 39,01 lei si 388,00 lei 2 lei + 10% pentru ce depaseste 39 lei
c) intre 388,01 lei si 3.879,00 lei 37 lei + 8% pentru ce depaseste 388 lei
d) intre 3.879,01 lei si 19.395,80 lei 316 lei + 6% pentru ce depaseste 3.879 lei
e) intre 19.395,01 lei si 38.790,00 lei 1.247 lei + 4% pentru ce depaseste 19.395 lei
f) intre 38.790,01 lei si 193.948,00 lei 2.023 lei + 2% pentru ce depaseste 38.790 lei
g) peste 193.948,00 lei 5.126 lei + 1% pentru ce depaseste 193.948 lei

depinde de cat de valoroase sunt terenurile.

av.m.vasilescu
Sfatul meu este sa deschideti succesiunea la un notar public din raza ultimului domiciliu al defunctilor . Ii prezentati toate actele si toti mostenitorii legali cu adresele corecte. Notarul public are obligatia sa ii citeze legal pe ceilalti mostenitori pentru a se prezenta la dezbaterea succesiunii.
Daca se prezinta si reusiti sa va intelegeti atunci notarul va redacta certificatele de mostenitor in forma finala.
Daca se prezinta si nu ajungeti la un consens va trebui sa ii dati in judecata pentru a se dezbate succesiunea pe cale judecatoreasca.
Daca nu se prezinta deloc , notarul public va elibera certificatele de mostenitor decazandu-i din drepturi pe cei care nu s-au prezentat ca renuntatori la succesiune prin neacceptare!
Va doresc mult noroc!
=D>
Atentie ca autoarea a conditionat deschiderea succesiunii,functie de valoarea terenurilor.