Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune-mai multi mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune-mai multi mostenitori

Buna ziua,

Bunicii mei au avut 7 copii.
- Mama (fiica bunicilor) a murit acum 14 ani, bunica a murit acum 5 ani fara a se deschide succesiune. Anul trecut a murit unchiul meu (fratele mamei), iar anul acesta a murit bunicul.
Acum vrem sa deschidem succesiune asupra pamintului (casa au dat-o unchiului care a murit cu act de vanzare cumparare fara nici o clauza)
Din pacate, toate actele (certificate deces bunici,titluri de proprietate) sunt detinute de sotia unchiului care a murit, iar aceasta nu vrea sa le prezinte.
Vreau sa mentionez ca obiectul succesiunii (pamintul) a fost vandut (impropriu spus) de catre unchiul meu printr-o chitanta de mana fara a ne cere acordul sau a ne instiinta cu toate ca acesta nu ii aprtinea.
Care ar fi calea ce trebuie urmata? cum putem obtine certificatele de deces?
buna ziua!
sunt d edzbatut 4 succesiuni.
1. succesiunea mamei dvs.
2.succesiunea bunicii aici au calitatea de mostenitori bunicul, copii in viata, si dvs nepot/nepotii prin reprezentarea mamei
3. succesiunea unchiului= rudele acestuia descendenti dc are, sot supravietuitor, nu stiu situatia exacta.
4. succesiunea bunic copii + nepotii prin reprezentarea parintilor decedati.
ce certificate nu aveti?
TP pe numele cui sunt?
TP sunt 2: unul pe numele bunicii (acesta este in posesia mea) si unul pe cel al bunicului.
Certificatele de deces, ale celor 2 bunici, cat si TP al bunicului este la sotia fratelui mamei(cel care a decedat), iar aceasta nu vrea sa le puna la dispozitie.
Pentru a deschide succesiunea pe cale judecatoreasca avem nevoie de toate aceste acte, nu?
Daca nu le avem care este solutia?

Multumesc
buna ziua!
pt certificatele de deces mergeti la primarie, solicitati duplicate.
o sa le primiti.
cu privire la TP, dc mergeti pe cale de instanta puteti prezenta o copie simpla dc aveti.
In prima faza noi am fost la un notar, pentru ca habar nu aveam care sunt procedurile. Acesta ne a spus ca se poate deschide succesiunea doar cu originalele certificatelor de deces.
Sa inteleg ca pe cale judecatoreasca pot prezenta duplicate ale acestora?
pt partaj succesoral in instanta trebuie sa prezentati originalele /duplicatele certificatelor de deces.
taxa de timbru este de 3% din valoarea masei partajabile .