Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune mai multi mostenitori- fara a fi de toti ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune mai multi mostenitori- fara a fi de toti acord

Buna ziua,

Bunicii mei au avut 7 copii.
- Mama (fiica bunicilor) a murit acum 14 ani, bunica a murit acum 5 ani fara a se deschide succesiune. Anul trecut a murit unchiul meu (fratele mamei), iar anul acesta a murit bunicul.
Acum vrem sa deschidem succesiune asupra pamintului (casa au dat-o unchiului care a murit cu act de vanzare cumparare fara nici o clauza)
Din pacate, toate actele (certificate deces bunici,titluri de proprietate) sunt detinute de sotia unchiului care a murit, iar aceasta nu vrea sa le prezinte.
Vreau sa mentionez ca obiectul succesiunii (pamintul) a fost vandut (impropriu spus) de catre unchiul meu printr-o chitanta de mana fara a ne cere acordul sau a ne instiinta cu toate ca acesta nu ii aprtinea.
Care ar fi calea ce trebuie urmata? cum putem obtine certificatele de deces?

Unul dintre succesibili sa deschida actiune in instanta, chemandu-i in judecata pe ceilalti . Sa faca dovada faptului ca ar avea vocatie la mostenire, sa prezinte actul de proprietate al bunului de impartit si sa indice si datele celorlalti potentiali mostenitori.
Dar daca unul dintre mostenitori nu se prezinta cind este citat? Se face succesiunea, sau este necesara continuarea actiunii deschise fiind necesara si angajarea unui avocat?
daca unul dintre ei nu se va prezenta , in decurs de 6 luni de la inceperea procedurii succesorale , fara a avea motive temeinice, se va considera renuntator la mostenire . Procesul va continua cu cei care s-au prezentat.