avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozit pe venitul din salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozit pe venitul din salariu

Bună ziua!
Sunt student (buget, la zi), dar lucrez part-time (6 ore pe zi) și sunt curios dacă salariul meu este impozitat cu magnificul 16% sau nu.

Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 07:50, 9 Iulie 2017
Daca ai contract de munca in regula, atunci ti se retin din salariu urmatoarele:
- CAS 10.5%
- CASS 5.5%
- contributie somaj 0,5%
Dupa scaderea celor de mai sus, obtii venitul net.
Apoi se stabileste baza de impozitare:la ceea ce ramane se scade deducerea personala, se aduna tichetele de masa, apoi se aplica 16% pentru impozit.
Salariul net = venitul net - impozit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare bonuri de masa midadu midadu As vrea sa stiu cum se impoziteaza bonurile de masa.Suma aferenta acestora se aduna cu venitul brut din care se calculeaza 0,05% somaj, 10,5 % pensii si 5,5 % ... (vezi toată discuția)
Calcul fluturas salariu monica monica monica monica sal tarifar 2037 ore normale 22 2037 ore supliment.200%52 1204 tichete masa 22 192 venit brut tot 3433 ass 5.5 % ... (vezi toată discuția)
Calculul impozitului pentru tichetele de masa feola feola Am distribuit tichete de masa in data de 27iulie2010 pentru luna iulie.Se retine impozit pentru ele la lichidarea lunii iulie ?Se retine 16% numai pentru ... (vezi toată discuția)