Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozit pe venitul din salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozit pe venitul din salariu

Bună ziua!
Sunt student (buget, la zi), dar lucrez part-time (6 ore pe zi) și sunt curios dacă salariul meu este impozitat cu magnificul 16% sau nu.

Mulțumesc anticipat!
Daca ai contract de munca in regula, atunci ti se retin din salariu urmatoarele:
- CAS 10.5%
- CASS 5.5%
- contributie somaj 0,5%
Dupa scaderea celor de mai sus, obtii venitul net.
Apoi se stabileste baza de impozitare:la ceea ce ramane se scade deducerea personala, se aduna tichetele de masa, apoi se aplica 16% pentru impozit.
Salariul net = venitul net - impozit.