Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acord
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acord

Buna ziua! va rog mult sa-mi raspundeti cum ar fi corect sa procedam in situatia in care avem un locatar care nu este proprietarul de drept al ap.soacra d-lui este proprietara,si de-a lungul timpului a creeat tot felul de probleme,mai precis ditrugerea bunurilor comune care se pot dovedii prin imagini si cu toate acestea nu recunoaste.Acum dl.in cauza doreste sa isi faca boxa la subsol,pentru ca a ocupat abuziv ghena unde a depozitat tot felul de lucruri cauciucuri,sticle etc.(a spart lacatul pus de administratie si a pus un alt lacat avand cheie doar d-lui si femeia de serviciu).A blocat usa la iesirea catre ghena,unde s-a chemat o firma pentru a sparge butucul si a debloca usa ,a scos becul de la lampa de iluminat din spate,leaga cu sfoara usa de la intrarea principala pentru a sta si savura un pahar de alcool in timp ce isi lasa pisica in lesa prin gradina.I-a fost adus la cunostinta sa elibereze ghena de toate aceste lucruri inca de acum 3 ani,si acum doreste cheile de la subsol sa isi faca o boxa.Intrebarea este:putem sa-i interzicem sa isi faca boxa la subsol? avand in vedere antecedentele .O parte din locatari nu sunt deacord spunand ca exista pericolul sa produca inundatii sa provoace stricaciuni si nu vor exista dovezi pentru a ne indreptata catre d-lui ptr.reparatii.
Studiati cu atentie dispozitiile care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Dispozitia in vigoare prevede interdictia ca proprietarul nu are dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune -fara acordul asociatiei de proprietari
Utilizarea exclusiva a partii comune se poate realiza numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Notificati oficial locatarul ca nu are dreptul legal sa utilizeze partea comuna,sa elibereze ghena -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Daca locatarul refiuza sa se conformeze analizati oportnitatea actionarii acestuia in instanta
Va multunesc pentru raspunsul dat,dar eu doresc sa stiu daca ii putem interzice in mod special d-lui avand in vedere antecedentele cu privire la distrugeri ale bunurilor comune.In subsol sunt 3 locatari care au boxe in acest moment.
Aspectul ca subsolul tehnic este utilizat si de catre alti locatari,face greoaie materializarea intersului dv pentru ca respectivul ar putea invoca ca i se aplica o masura discriminatorie
Pe de alta parte asociatia de proprietari nu este autorizata si competenta sa dispuna sanctiuni decat cele legal prevazute
In situatia in care asociatia de proprietari ar dispune ca in subsolul tehnic sa nu existe boxe atunci,respectivul locatar nu ar putea ridica pretentia sa utilizeze si el boxa
Imobilul este prevazut din proiect cu boxe sau sunt spatii delimitate si ingradite de catre locatari pe considerente de buna vecinatate si fara incheiere contract de locatiune?
Nu a fost prevazut cu boxe este construit in 1988.Ideea este ca ne este teama sa nu rupa robinetii sa sparga ceasurile de consum apa nova,sau chiar sa scoata contorul de la radet de care am fost informati si avertizati ca se fura si costa f .mult.Chiar si in aceasta seara a luat un pliant si a blocat yala sa nu se inchida usa de la intrare,ca el nu vrea sa foloseasca cartela.AM NEVOIE DE UN RASPUNS AVAND TOATE ACESTE ACTE ANTISOCIALE DACA PRINTR-O NOTIFICARE SEMNATA DE COMITETUL EXECUTIV IN CARE SA-I EXPUNEM TOATE FAPTELE SALE DE DISTRUGERE SISTEMATICA,NE DETERMINA SA NU-I PERMITEM ACCESUL LA SUBSOL.

2-Conform dispozitii in vigoare aparatele de bransament trebuiesc instalate in spatii securizate in care sa nu fie permis accesul persoanelor neautorizate
3-Indiferent de faptele savarsite de catre locatar,asociatia de proprietari nu este autorizata si competenta sa dispuna masuri de restrictionare /interzicere acces la partea comuna exclusiv acelei persoane
Aveti perfecta dreptate sa va temeti pentru eventualele neajunsuri sau chiar distrugeri pe care le-ar putea face locatarul,dar fara hotarare judecatoreasca definitiva nu aveti temei legal sa restrictionati accesul locatarului in subsol
Mai mult,atat timp cat imobilul nu a fost proiectat cu boxe,riscati eventuale sanctiuni de la ISU care nu permite realizarea si ingradirea neautorizata de spatii gen boxe in care se depoziteaza bunuri cu risc la incendii
elga50, moderator