Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport expirat, buletin pierdut
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport expirat, buletin pierdut

Buna ziua.

Locuiesc in strainatate si poimaine ar trebui sa merg acasa in Romania cu masina, dar azi dimineata am observat ca nu gasesc buletinul. Trebuie sa merg acasa urgent si nu am timp sa merg la ambasada. Intrebarea mea ar fi ca as putea merge acasa cu pasaportul expirat si acasa imi fac buletin nou? Sau ce se poate face in cazul asta?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Bună ziua. O intrebare În legătură cu pașaport si buletin expirat în străinătate , în tara în care am rezidenta nu este ambasada a româniei. Ce fac în acest caz ? Motivul pentru care nu am putut pleca la timp este din cauza fostului angajator care mă forțat sa demisionez fără a mă plăti ...ulterior probleme financiare etc au intervenit. Va mulțumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Daca veniti cu masina, veti putea trece pe baza pasaportului expirat si a unei amenzi. Sa ne scrieti daca ati intampinat greutati. Teoretic ar trebui sa va lase.
Buna ziua!
Am pierdut buletinul in Danemarca, dar am certificatul de nastere la mine, pot trece granita doar cu certificatul?
Da.