Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Familie

Cum poate fi readusa acasa o persoana majora, care s-a mutat de la părinți?
Nu prea aveți ce sa faceți.... Doar sa mergeți cu politia peste ei.... Dar dacă nimeni nu ii face nici un rău și ea este de acord sa stea acolo va dați seama că nu aveți ce sa faceți. Este aproape imposibil
Persoana respectiva, a întreținut relații sexuale cu persoana la care s-a mutat, înainte sa devina majora. Dacă as face plângere pentru asta, s-ar întâmpla ceva? Sau nu mai contează din moment ce nu am făcut plângere cat era minora??
@Mircea, de ce s-ar duce politia " peste ei?"

Persoana fiind majora, nu mai poate fi obligata la nimic si nu, nu mai aveti motiv de plangere.

Ati mai deschis subiect pe aceasta tema din pozitia copilului , acum sunteti mama ?
Nu, nu sunt mama. Am formulat asa întrebarea pentru a mi se răspunde clar, ce s-ar putea întâmpla. Pentru ca dacă povesteam ce am în gând toată lumea mi-ar fi zis ca nu e bine sa plec, sa stau sa discut cu părinții. Doar ca eu nu prea am ce discuta cu ei. Eu muncesc în casa ca o sluga, și mama sta pe Facebook lângă mine. Îmi scoate ochii pentru 10 lei, și când i-am spus ca vreau sa ma angajez, m-a întrebat ce-mi lipsește, de vreau sa ma angajez!? Și îmi spune mereu vorbe pe care mi-e greu sa le accept. Vreau sa am libertate, sa nu mai stau închisă în casa și sa fac treaba pe care ar trebui sa o facă ea, în calitate de soție și mama.
gi-jane2, moderator
Cum esti majora, nu te pot opri si nici nu te pot aduce inapoi, plsngere nu au pt ce sa faca.
Mai departe si daca vrei sa te intorci, pot si ei sa nu te mai primeasca.