Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Legea privind decizia de a pleca de acasa la o varsta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Legea privind decizia de a pleca de acasa la o varsta minora

Buna seara , am o dilema in legutura cu plecatul de acasa la varsta de 17 ani pe propria raspundere la iubitul meu major, deoarece nu ma mai pot intelege cu fratele meu care intre timp si a intemeiat o familie (care nu il intereseaza de nimeni mai nou decat de sotia lui ) , cu mama mea , (ea inselandu l pe tatal meu cu un alt barbat ), ea ma jigneste ..si multe altele ,deci nu mai pot suporta acest aspect , spunandu mi ca pot pleaca de acasa daca vreau , vin pe aceasta cale cu intrebarea urmatoare , si anume , legea permite acest lucru daca eu doresc sa plec ?
Pana la 18 ani, nu.
La varsta asta aveti capacitate de exercitiu restransa, deci nu prea exista "pe propria raspundere".

Ați putea sa îmi Spune-ți care este legea mai detaliata ??
gi-jane2, moderator
Art.41 din Codul civil.
Deci nu ai vârsta necesară ca să ai o răspundere proprie.
Si e "spuneti "( voi, persoana a 2-a plural).

Tocmai ieri mi a spus sa plec de acasa , ca nu mă tine nimeni legată. Observ ca este din ce in ce mai rau .

gi-jane2, moderator
Nu stiu ce lege căutați, dar pana la 18 ani nu aveti nicio putere de decizie.
Asta incerc sa va spun.
Plus ca riscă și prietenul dvs. Actul sexual cu un minor este infracțiune.