Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... transport de marfuri sub 3,5 tone
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

transport de marfuri sub 3,5 tone

Buna ziua

Sunt pe cale de a finaliza inscrierea la Registrul Comertului a unei intreprinderi familiare (IF). Printre obiectele de activitate se inscrie si "transport de marfuri".
Pentru transport de marfuri care nu se efectueaza ca activitate principala ci sporadic, imi trebuie aparat de taxat sau pot folosi casa de marcat fiscalizata pentru "targuri si oboare"? Pretul ransportului rezulta in urma negocierii cu clientul si nu per kilometru, iar transportul se face la distante de maximum 250 km.

multumesc
Georgian_007, utilizator
Nu aveti nevoie de aparat de taxat.
Puteti lua in calcul si varianta in care, pentru fiecare transport sa intocmiti un contract de presari servicii transport, in care includeti clauza de plata efectuata prin banca, cu ordin de plata. In aceasta situatie nu veti avea nevoie nici de casa de marcat.
Multumesc pentru solutie. In unele cazuri insa, in momente in care nu se pot desfasura alte activitati, se vor efectua curse de la oboare catre domiciliile clientilor, cu marfuri care nu au fost cumparate de la mine. Ramane oare posibila varianta cu contractul de prestari servicii transport impreuna cu bon fiscal, pe o casa de marcat fiscalizata "piete, targuri si oboare" ?