avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei

In urma unei legi mai vechi a reinceput recalcularea pensiilor celor care au lucrat in grupa I si II de munca. Eu inca nu am primit instiintarea dar mult dintre colegii mei au primit si li s-au diminuat pensiile cu sume intre 50 si 500 lei. Eu am iesit la pensie in iunie 2010.
Din cate stiam eu este un principiu in practica de drept care spune ca legea mai favorabila se aplica. Deci daca am avut o pensie mai mare calculata legal la data respectiva ar trebui sa raman la acea pensie. Ce credeti ca trebuie facut? Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:28, 11 Iulie 2017
Sunteti sigura ca intrati in aceasta recalculare ?
Ramaneti cu punctjul mediu anual si cuantumul pensiei in plata la momentul recalcularii.
Multumesc. Sigur am iesit in 1 iunie 2010 am 16 ani gr1 si 14 ani gr 2 de munca. Angajat in 1973
Ultima modificare: Luni, 10 Iulie 2017
Angel Mariana, utilizator
Din datele postate eu inteleg ca nu intrati in aceasta recalculare.
Ati beneficiat de prevederile O.U.G.209/2008.
Este trecuta in decizie.
Ce stagiu complet de cotizare aveti ?
Sexul:
Femeie, barbat ?
Din datele postate se intelege ca femeie.
este vorba de barbat cu 34 ani cotizati, pensionat dupa legea 19. multumesc
Nu ati postat toate datele cerute de mine:
Daca a beneficiat de O.U.G.209/2008(eu asta inteleg).
Stagiul complet de cotizare

Alte discuții în legătură

Pensia de grupa1de munca lunguviorica lunguviorica Am iesit la pensie de drept[50ani] cu grupa 1 de munca,in anul 2010 in martie.Din 2006 lucrez in continuare fara intrerupere si in prezent,INTREBARE-beneficiez ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie Yka66 Yka66 Pensionata in 2009, in baza legii 19/2000, stagiu cotizare 27 ani, din care 20 ani și 10 luni grupa 1, reducere vârstă pensionare 12 ani, beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Aplicarea prevederilor art. 169 din legea nr. 263/2010 marimor marimor sun pensionar la limita de varsta si vechime completa (stagiu complet de cotizare 30 ani din care 29 grupa 2 , total vechime 35 ani),iesit la pensie in mai ... (vezi toată discuția)