Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Pensionata in 2009, in baza legii 19/2000, stagiu cotizare 27 ani, din care 20 ani și 10 luni grupa 1, reducere vârstă pensionare 12 ani, beneficiez de recalcularea pensiei cf. legii 221/2018? Va mulțumesc!
Din datele postate se intelege, ca:
Stagiul complet de cotizare este de 27 ani.
Daca stagiul complet este de 27 ani, atunci nu intrati in aceasta recalculare.
Carp Mircea, utilizator
Stagiu total de 40 ani și 10 luni
Yka66, utilizator
Repet:
Nu intrati in recalculare.
Ati beneficia de ea.
O gasiti mentionata la punctl "G" din decizie(O.U.G.209/2008).