Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aer conditionat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aer conditionat

Cum pot convinge vecinii de la etajele superioare sa și monteze recipiente pt colectarea apei de la aerul condiționat? Eu stau la parter și la fereastra mea este mereu apa. Convingere legala...
Potrivit Legii 230 privind activitatea asociaţiilor de proprietari, orice intervenţie în proprietatea comună şi la faţada blocului (care, de asemenea, este considerată proprietate comună) se face cu aprobarea asociaţiei şi a locatarilor adiacenţi.
Aparatele de aer conditionat filtreaza aerul din incinte si retin pe textura filtrului microorganisme, bacterii, etc. Prin condensul care se elimina, se spala de fapt filtrele si prin urmare acest condens poate contine substante nocive. Pentru evitarea contaminarii mediului inconjurator si a persoanelor din jur, normele sanitare si normele ssm prevad obligativitatea colectarii acestui condens in vase inchise si/sau a evacuarii, controlate, in canalizare.
Pentru lamuriri suplimentare privind riscurile pentru sanatatea celor expusi, consultati Cerintele minime de securitate pentru protectia lucratorilor impotriva riscurilor legate de expunerea la agenti biologici, aprobate prin HG nr. 1092/ 16.08.2006.
Aprobarea asociatei și a locatarilor adiacenți nu exista. Următorul pas ar fii proces de judecata?
Daca nu gasiti intelegere pe cale amiabila, eventual prin asociatia de locatari, astfel incat fiecare proprietar de apartament sa colecteze condensul rezultat de la aparatele de aer conditionat, puteti sesiza Directia judeteana de sanatate publica, Agentia teritoriala de mediu si ITM (numai daca printre proprietari sunt si firme) cu nr. de inregistrare/ data. Se vor declansa anchete si se vor stabili masuri obligatorii, in caz contrar se vor aplica amenzi contraventionale.
Nu sunt firme și nici înțelegere amiabila nu exista. Mulțumesc frumos pentru informații!
Nu am înțeles prea bine...Pot face sesizare doar dacă sunt firme?