Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate

Buna ziua ma iertati ca va deranjez am reusit sa fac cu chiu cu vai o pensie de invaliditate anul acesta acum vreo doua luni, sunt bolnav de epilepsie de la 4 ani iar in decizie la total drepturi scrie 91 de lei, oare atâta e pensia minima de invaliditate? Am si indemnizația de gradul doi, dar intreb oare atat e pensia de invaliditate, 91 de lei? Cand am lucrat si aproape 4 ani si am avut si somaj , pe cand stiam ca e minimum 350 de lei, oare ce pot face? va rog mult să ma ajutati, va multumesc
Veti primi indemnizatia minima pentru pensionari in suma de 520 de lei.
Sa trăiți va multumesc din inimă pt raspuns, deci nu mai are rost sa fac o contestație, stimate domn? Iar dacă se mareste indemnizația care o am de 270 lei pe certificatul de handicap, si hotărârea e definitivă, nu ar trebui sa mi se dea alt certificat cu această dovadă, ca s-a mărit? Mă gandesc ca nu aflu pt ca cei de la handicap nu anunță sa zic asa si dacă nu vine nimeni, nu mai introduc ei acesti bani, să vă dea Dumnezeu sanatate din toată inima si tot ce vă doriți, vă multumesc din suflet!
Stați puțin că, indemnizația de handicap nu-i pensie de boală. Indemnizația de handicap este fixă și stabilită pentru 4 grade, iar pentru gradul accentuat este 272 de lei. Pensia de invaliditate este plătită prin casa de pensii și nu se confundă cu indemnizația.
Pensia minimă socială este în prezent 520 lei.
Nu faceti nicio contestatie.
Indemnizatia de handicap + indemnizatia minima pentru pensionari sunt sume fixe stabilite prin lege, H.G., O.U.G.
Bun, si daca sunt fixe de ce pe decizia de pensionare imi spun ca am doar 91 lei? Eu stiu ca indemnizația e indemnizație, pensia de invaliditate e pensie si cum mi s a arătat in decizie e de 91 de lei, si tin cont ca am reusit sa lucrez aproape 4 ani si am cotizat scrie stagiul total de cotizare realizat8 ani 8luni 10 zile, va multumesc cu respect!