Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinere cetatenie romana
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinere cetatenie romana

Buna ziua,

O colega vrea sa obtina cetatenia romana
- e cetatean bulgar;
- sta si lucreaza de 5 ani in Romania;
- urmeaza peste o luna sa se casatoreasca cu un cetatean roman;

Legea spune 7 ani de sedere sau 5 ani dupa casatorie. Dat fiind faptul ca este cetatean UE + un mix din celelalte doua casatorie cu roman si faptul ca sta de 5 ani si lucreaza in RO pot conta sa obtina mai repede?

Multumesc!
In cazul in care se solicita dobandirea cetateniei romane la cerere, persoana interesata trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in condiţiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
b) dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman si declara ca nu intreprinde sau sprijina, si nici in trecut nu a intreprins si nu a sprijinit actiuni impotriva ordinii de drept ori a sigurantei nationale;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate in Romania mijloacele legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat, in tara sau in strainatate, pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.
Termenele prevazute la lit. a) pot fi reduse pana la jumatate in cazul in care solicitantul este o personalitate recunoscuta pe plan international ori a investit in Romania sume care depasesc 500.000 Euro.
Daca cetateanul strain sau persoana fara cetatenie, care a solicitat sa i se acorde cetatenia romana se afla in afara teritoriului statului roman o perioada mai mare de 6 luni in cursul unui an, anul respectiv nu se ia in calcul la stabilirea perioadei prevazute la lit. a).