Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Reîncadrare conform legii salarizării nr 153/2017
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Reîncadrare conform legii salarizării nr 153/2017

Bună ziua

Ce acte trebuie întocmite pentru a reîncadra personalul contractual al unei instituţii publice de subordine locală conform noii legi a salarizării? menţionez că salariaţii instituţiei respective nu beneficiaza de nici o modificare salarială.

Vă multumesc
Daca sunteti administratie publica locala ( primarie ) trebuie sa va aprobatii salariile prin HCL, indiferent daca primarul doreste sa modifice salariile sau sa le mentina pe cele din luna iunie. Fara o astfel de HCL nu mai aveti baza legala pentru acordarea salariilor incepand cu luna iulie 2017 .
Suntem instituţie publică de subordine locală cu personalitate juridică,mai exact bibliotecă, şi în cazul nostru nu se aplică articolul 11 din legea 153/2017. Pe mine ma interesează ce acte trebuie să întocmesc pentru a aplica articolul 36 referitor la reîncadrarea personalului, ţinând cont că, în comparaţie cu vechea lege a salarizării, noua lege a salarizării a schimbat numerele şi capitolele anexelor în care se regăsesc funcţiile angajaţilor instituţiei.

vă mulţumesc
E o harababura!! pe unde intrebi ceva, ti se citeaza din lege, ca si cum noi am fi tampiti , dar nimeni nu ne explica nimic concret #-o